fbpx
Par dāvanām un dāvināšanu

Indiešu princis Gautama Buda, runājot par kāda cilvēka publisku dusmu izvirdumu, saviem mācekļiem reiz esot teicis, ka tikai apdāvinātā ziņā ir tas, pieņemt dāvanu vai atteikties. Ja kāds Tev grib dāvināt savu neapmierinātību vai dusmas, tikai Tavā ziņā ir tas vai Tu šīs dusmas pieņemsi vai no tām atteiksies. Tāpat ir ar smaidu un labu noskaņojumu, interesantām atziņām, zināšanām, redzējumu un citām vērtībām. Tā ir ļoti laba dāvana, kurai nedraud pārklāšanās ar putekļiem.

Kas būtu jādara, lai mēs spētu brīvi dāvināt otram ko tādu? Kāda šādai dāvanai būtu vērtība? Kāda būtu ietekme uz otru cilvēku? Kā mēs paši justos, saņemot ko tādu?

Runājot par dāvanām, esam pieraduši domāt materiālās kategorijās. Ja kāds mums mēģina dāvināt noskaņojumu vai zināšanas, dažkārt pat īsti nezinām, kā reaģēt. Kā tajā senajā padomju laiku multfilmā “38 papagaiļi”, kurā mērkaķītis nevarēja saprast, kā saņemt un ko darīt ar sveicienu.

Dāvināšanas prieks ir īpašs, ja dāvana saņēmēja acīs ir vērtīga. Ir tik patīkami uzdāvināt kādam nevis vienkārši kaut ko, kas apputēs plauktā, bet labas sajūtas, jauku noskaņojumu, atziņu dzīvei vai redzējumu efektīvākai rīcībai. 

Dāvanas kā daļa no cilvēciskām attiecībām

Franču lidotājs Antuāns de Sent-Ekziperī rakstīja, ka uz pasaules ir tikai viena patiesa greznība – cilvēciskas attiecības starp cilvēkiem. Domājot par to, kas tad ir šīs patiesās greznības radīšanas pamatā, nāk prātā vairāki principi, kurus ļoti veiksmīgi var izmantot kā dāvanas saviem tuvajiem vai darba kolēģiem. Šie principi jau paši par sevi ir unikālas vērtības, kas, dāvinātas ikdienā, padarīs gaišāku ikdienu ne tikai apdāvinātajam, bet arī dāvinātājam. Šādi principi ir mūžseni kā dabas likumi un darbojas neatkarīgi no mūsu gribas. Godīgums kā princips darbojas neatkarīgi no tā vai kāds atsevišķs cilvēks ir godīgs, vai nav. Arī atklātība, atbildība, iniciatīva, uzticība, lojalitāte, sagatavošanās, atbalsts un daudzi citi. Tos dāvinot, pretī saņemsiet gan līdzīgas dāvanas, gan gandarījumu,  bet pats galvenais – redzējumu par to, kā kļūt efektīvākam gan dzīvē, gan darbā.

Izvēle, kādu dāvanu pasniegt

Atceros dienu, kad, pusdienojot kopā ar kolēģi vienā no centra restorāniem, pamanījām, ka oficiants ir izklaidīgs un apkalpo mūs ilgi. Atnes tikai vienu ēdienu karti, pēc tam sajauc pasūtījumus un neatnes pilnībā visus pasūtītos ēdienus. Visbeidzot, divu kafiju vietā atnesa tikai vienu, par otru nācās atgādināt īpaši.

Mēs būtu varējuši “apdāvināt” viens otru ar dusmām, neiecietību, nervozitāti. Tā vietā ar patiesu interesi pajautājām, kas noticis. Sekoja stāsts par to, ka pirmo reizi mūžā jaunajam cilvēkam jāmaina dzīvesvieta, un visas domas aizņemtas ar pārvākšanās organizāciju. Kad tas bija noskaidrots, krasi mainījās mūsu redzējums. Dusmu vietā mūs pārņēma velme atbalstīt viņu vismaz morāli, tādēļ “apdāvinājām” viņu ar iejūtīgu attieksmi, sirsnīgiem laba vēlējumiem, novēlējām veiksmīgi pabeigt iecerēto. Norunājām, ka līdzīgā situācijā jaunais cilvēks nekautrēsies lūgt atbalstu savam tiešajam vadītājam vai kādam citam. Mūsu nolūks bija saprast un palīdzēt, nevis nosodīt un kritizēt.

Dāvinot domā par nolūku

Atcerieties, ka dāvināšanas pamatu pamats ir nolūks. Mēs uzdāvinājām sev un oficiantam izdevušos dienu un pretī saņēmām sajūtu, ka citā reizē viņš nekautrēsies lūgt palīdzību kādam draugam vai vismaz savam tiešajam vadītājam.

Novēlu jums strādāt ar šādām dāvanām ikdienā, gan mājās, gan darbā! Praktizējiet un popularizējiet tajās balstītu darbu. Jūs redzēsiet, ka cilvēku sasniegumi ceļā uz izcilību aug ārkārtīgi strauji. Ceļas ne tikai vadītāju un darbinieku produktivitāte, bet arī efektivitāte. Tas vistiešākajā veidā pozitīvi ietekmē gan darba vidi, gan ļauj sasniegt labākus rezultātus, krietni apsteidzot sākotnēji plānotos. Tas ir pamatu pamats ceļā uz izcilību.

Mārtiņš Tols raksts empātija dāvināšana

Raksta autors: Mārtiņš Tols, FranklinCovey Latvia treneris, konsultants

Ja Tevi interesē šī tēma, vairāk vari uzzināt manis stāstītajā grāmatas “Aizrautīga lojalitāte” prezentācijā FranklinCovey grāmatu klubā ŠEIT. 

 

 

Lai regulāri lasītu rakstus savu prasmju un efektivitātes uzlabošanai, piesakies jaunumu saņemšanai zemāk!