fbpx

Šis būs stāsts par to, kā mainās paradigmas. Viss aizsākās kaut kad senāk bērnībā, kad manai mammai un tētim bija atšķirīgi viedokļi par tēju ar pienu. Tētim garšoja šāds dzēriens. Savukārt, mamma ikreiz, kad tēvs to baudīja, uzdeva retorisku jautājumu, kā viņš to “draņķi” varot iedzert? Tā arī es, sev nezināmu motīvu vadīts, pievienojos mammas viedoklim un nekautrējos tētim uzdot šādu jautājumu ikreiz, kad viņš izlēma iedzert tēju ar pienu.

Tomēr dzīvē nereti situācijas iegrozās ne tā, kā mēs plānojam. Jau pieaugušā un apzinīgā vecumā esot, darba gaitas mani aizveda uz Angliju. Kādā tikšanās reizē potenciālais darījumu partneris jautāja, vai es vēlos tēju? Neko ļaunu nenojauzdams, es piekritu. Mana sejas izteiksme mainījās, kad partneris man tēju atnesa. Tēju ar pienu… Saprotams, ka pirmās emocijas, to redzot, bija: “Kā es to “draņķi” iedzeršu?” Protams, man bija iespēja atteikties un zaudēt “miljonu darījumu”. Tomēr zemapziņa man čukstēja priekšā, ka pieklājīgāk tomēr būtu pieņemt.

Es pagaršoju tēju ar pienu, un viss izrādījās daudz pozitīvāk, nekā tas sākumā likās. Tēja ar pienu bija baudāma!

Kā mainās paradigmas?

Ikdienā ikviens no mums saskaras ar tādām situācijām kā man gadījās ar “tēju ar pienu”. Mums ir savi priekšstati un paradigmas par lietu būtību. Tās mēs esam ieguvuši bērnībā no vecākiem un ar savu dzīves pieredzi un izglītību. Balstoties uz šiem priekšstatiem un paradigmām, mēs pieņemam lēmumus, rīkojamies, un attiecīgi arī iegūstam zināmus rezultātus. Ja esam ieņēmuši prātā, ka tēja ar pienu ir draņķis, tad to var mainīt tikai mirklis, kurā dodam tai iespēju. Patiesi dot iespēju nozīmē pagaršot un ieklausīties, ko saka garšas kārpiņas, nevis ļaut prātam nodiktēt priekšā, ka tēja ar pienu ir draņķis.

Dzīvē bieži ir tā, kā šajā stāstā par tēju ar pienu. Izmainot savu priekšstatu jeb paradigmu, izrādās, ka arī rezultāts ir baudāms. Kas ir Tavas “tējas ar pienu”? Kādas paradigmas Tevi kavē sasniegt baudāmus rezultātus?

 

Ingus Palapis FranklinCovey Efektīvu cilvēku 7 paradumiRaksta autors ir Ingus Palapis, FranklinCovey treneris. Ingum ir pieredze pārdošanas un pārdošanas vadības lomā, vadot bankas filiāli, un vadītāja lomā Kurzemes Biznesa inkubatorā. Ingum ir arī praktiska pieredze un interese mazo uzņēmumu un projektu attīstīšanā, kā arī savas uzņēmējdarbības veidošanā.

Ar pārliecību, ka, “ja grib, tad var”, treneris pieiet gan treniņu dalībnieku izaugsmei, gan izaicinājumiem, kas rodas viņa paša ceļā. Ingu uzrunā Efektīvu cilvēku 7 paradumi un viņš vēlas ar tiem dalīties ar apkārtējiem cilvēkiem.