fbpx

Nokaitētās situācijās paņem pauzi: Kāpēc tas ir svarīgi?

Kad stājies pretī kaudzei problēmu — kā vadītājiem bieži gadās — var šķist, ka labākais veids, kā ar to tikt galā, ir ātri atbildēt. Taču tas nav tiesa, jo īpaši, ja kaut kas Tevi ir sarūgtinājis: negaidīts paziņojums, sakāpināta vārdapmaiņa, nepatīkama vai nepamatota atgriezeniskā saite. Tūlītēja reakcija var saasināt jau tā saspringto situāciju, novest pie slikta lēmuma un mazināt Tavu uzticamību. Tā vietā, velti mirkli, lai saņemtu sevi rokās, vienlaikus signalizējot, ka saproti situācijas nopietnību un vēlies tai veltīt pietiekami daudz laika.

Kā rīkoties?

1. Pāris reižu dziļi ieelpo.  

Spēcīgas emocijas, piemēram, pārsteigums, frustrācija vai dusmas var iedarbināt “cīnīties vai bēgt?” reakciju, tādējādi apgrūtinot domāšanu. Dziļas ieelpas šai reakcijai stājas pretī: palēnina sirdsdarbību, nomierina, lai Tu varētu atcerēties, ka vajadzētu ierosināt visiem un sev: “Paņem pauzi.”

2. Pieklājīgi ierosini paņemt pauzi — un laiku, kad atkal atgriezties pie temata.

Pauze neļaus Tev sarunas karstumā sarunāt ko tādu, ko Tu vēlāk nožēlotu, un dos laiku pārdomāt savas atbildes. Tas palīdzēs vēlāk veidot daudz produktīvāku sarunu.

Piemēram:

  • Individuālajā sarunā: “Šis ir ļoti svarīgs temats, un es vēlētos vairāk laika, lai par to padomātu. Kā būtu, ja es piedāvātu iespējamos laikus rīt vai citā dienā šonedēļ, lai to pārrunātu?”
  • Kad vadi sapulci: “Es vēlos, lai mēs šajā tikšanās reizē paspējam izrunāt visas tēmas, ko bijām ieplānojuši izrunāt, taču man šķiet, ka šai konkrētajai tēmai vajag vairāk laika, kā mums ir tagad. Ieplānosim vēl vienu tikšanos, lai to detalizēti pārrunātu.”
  • Kad atbildi uz e-pastu: “Sveika, Lelde. Es saņēmu Tavu ziņu. Man vajadzīgs nedaudz laika apdomāties. Es Tev atbildēšu rīt.”
3. Ja vajadzīgs, pamet telpu.

Ja sajūtas ir patiešām sakāpinātas, vari izmēģināt pastaigu vai došanos uz kādu kafijotavu vai kūkotavu, lai uzvēdinātu galvu. Svarīgākais ir dot sev tik daudz telpas un brīvības, lai sakārtotu domas.

4. Dod sev noteiktu laiku, lai domātu par notikušo; tad pārslēdzies uz atbildes plānošanu.

Ir ļoti viegli iestrēgt, visu laiku galvā atkārtojot to, kas tikko notika. Lai arī ir svarīgi saprast situāciju, un kā Tu par to jūties, malšanās uz vietas ir neproduktīva, turklāt atceries, ka Tev vēl saprātīgā termiņā jāsniedz atbilde. Dod sev noteiktu laiku pārdomāt notikušo (piemēram, 20 minūtes). Tad izdomā, kas ir labākais veids, kā atbildēt.

 

Lai regulāri lasītu rakstus savu prasmju un efektivitātes uzlabošanai, piesakies jaunumu saņemšanai zemāk! 

Jhana, 2019, Undija Ancēna