fbpx

Mēs katrs vēlamies uzlabot savas dzīves kvalitāti, visbiežāk – uzsākot jaunu kalendāro vai dzīves gadu, vai arī kādu pārmaiņu rezultātā. Arī es 2023. gada izskaņā pirmo reizi gada noslēgšanai un jaunā uzsākšanai izmantoju Year Compass rīku (https://yearcompass.com/). Tā aizpildīšanas process lika aizdomāties, kam jāpasaka “nē”, lai atvēlētu savus resursus patiesi svarīgākajam un izvairītos no nevajadzīgiem šķēršļiem ceļā uz mērķi.

Ir vērts uzstādīt mērķus. Dažādi pētījumi apliecina, ka cilvēki, kas uzstāda izaicinošus, konkrētus un izmērāmus mērķus, dzīvē ir veiksmīgāki nekā tie, kas mērķus neuzstāda vai izvēlas “izdari labāko, ko vari” tipa mērķus. Vēl jo vairāk – ja izvirzītais mērķis ir izaicinošs, par 10-25% uzlabojas uzdevumu izpilde un palielinās motivācija un neatlaidība (Goal Setting Theory, Locke and Latham, 2002).

Daudz runājam par to, kas ir jādara, lai sasniegtu mērķus – tie skaidri un izmērāmi jānodefinē, jāieplāno resursi un prioritātes, kā arī jānokomunicē citiem, kas varētu atbalstīt mērķa sasniegšanu. Taču ar to vien nepietiek. Pirms pāris gadiem veikts pētījums atklāj diezgan nemotivējošu statistiku – gandrīz 92% Jaunā gada mērķu netiek sasniegti, un kopumā tikai aptuveni 30% visu uzstādīto mērķu tiek novesti līdz rezultātam (University of Scranton, 2021). Kā tas iespējams laikā, kad ir tik daudz informācijas par to, kā lietas paveikt labāk un efektīvāk?

Mēs ļoti daudz uzmanības veltām pašiem mērķiem un to ietekmei, taču nepietiekami aizdomājamies par šķēršļiem, kas sagaida. Grūtībām nav jākļūst par iemeslu mērķu neīstenošanai – kā teicis Maikls Džordans, “katrai sienai var uzkāpt, iziet cauri vai apiet apkārt”. Pievieno mērķu uzstādīšanas procesam šīs trīs aktivitātes, kas palīdzēs izvērtēt potenciālos sarežģījumus un sniegs nepieciešamo pārliecību to pārvarēšanai.

 

1. Atceries par savām vērtībām

Jo skaidrāk aprakstīsi un vizualizēsi savu mērķi, jo lielāka ticība saviem spēkiem un pārliecība, ka gala rezultāts nenesīs vilšanos. Tas nozīmē zināt, ko vēlies, bet tikpat skaidri arī – ko nevēlies. Tam palīdzēs savu vērtību apzināšana, lai tās nepazaudētu mērķa sasniegšanas procesā. Velti laiku tam, lai apdomātu un piefiksētu, kuras lietas tev ir svarīgas, neatkarīgi no dzīves apstākļiem un darbiem.

Kā piemēram, ja vēlies vairāk izglītoties mēnesī izlasīsot vismaz 3 jaunas grāmatas, bet tev svarīga vērtība ir laiks, ko pavadi ar bērniem – cik laika tu esi gatavs veltīt savam mērķim, lai neciestu ģimenei paredzētais laiks? Ko tieši tev nozīmē “kvalitatīvs laiks ar bērniem” – kādas aktivitātes, to ilgums vai citi elementi to raksturo? Jo skaidrāk tos apzināsies, jo vieglāk būs novērtēt, vai joprojām esi uz pareizā ceļa.

 

2. Novērtē citu cilvēku intereses un resursus

Mērķu sasniegšanai ļoti bieži ir nepieciešama citu cilvēku palīdzība vai iesaiste. Ja neesi ņēmis vērā ietekmi uz līdzcilvēkiem, kad plāno resursus savu mērķu sasniegšanai, vari saskarties ar pretestību un pat izraisīt konfliktu, ja viņu vēlmes ir atšķirīgas.

Tādēļ, pirms uzsāc īstenošanas procesu, padomā par šīm lietām:

  • Kuru cilvēku un kāds atbalsts man ir nepieciešams, lai sasniegtu savu mērķi?
    Jo detalizētāk atbildēsi, jo vieglāk būs šo atbalstu palūgt kolēģim, draugam vai partnerim. Piemēram, lai pēc darba apmeklētu mācības, vajag, lai kāds cits izņem bērnus no bērnudārza, uztaisa vakariņas un izved ārā suni. Lai uzlabotu prezentēšanas prasmes, vajag, lai tiešais vadītājs ļauj iesaistīties vairāk projektos, kas jāprezentē kādai auditorijai.
  • Vai es esmu pārliecināts, ka šis cilvēks man var sniegt nepieciešamo atbalstu? Kā mans mērķis ietekmēs cilvēku, kam es to lūdzu?
    Palīdzēšana mērķa sasniegšanā nozīmēs mazāk brīvā laika vakaros vai papildu laiku projektu uzraudzībai – vai šis cilvēks to var?
  • Kādas izmaiņas ir jāveic darbā vai sadzīvē, lai otrs cilvēks varētu sniegt man nepieciešamo atbalstu?
    Stīvens Kovejs savā grāmatā “Efektīvu cilvēku 7 paradumi” aicina meklēt “win-win” risinājumus, no kā iegūs abas iesaistītās puses. Bieži vien tas nozīmēs meklēt kādu trešo alternatīvu, lai no vienas puses ieguvuma neciestu otra. Tā, piemēram, varat vienoties piesaistīt auklīti bērnu pieskatīšanai vakaros vai apmeklēt prezentēšanas kursus, kuru vadītājs būtu gatavs uzņemties arī mentora lomu.

Lai izvairītos no pārpratumiem un atrastu visiem pieņemamu risinājumu, ieplāno sarunu ar tiem cilvēkiem, kuriem ir svarīga loma tavu mērķu sasniegšanā, un jau laicīgi lūdz viņu iesaisti un atbalstu.

 

3. Esi gatavs samazināt savas prasības

Mums katram ir dotas 24 stundas diennaktī, atliek tikai izvēlēties, kā tās izmantojam. Lai iegūtu skaidrāku priekšstatu, kam tās velti tu, noderēs koučinga instruments “Dzīves līdzsvara aplis”.

Šajā diagrammā attēlotas dažādas jomas, no kā sastāv tava dzīve (sadaļu nosaukumus vari mainīt atbilstoši savai realitātei, piemēram, bērnus un partneri liekot katru savā ailē). Katru no tām novērtē skalā 1-10 atbilstoši tam, cik esi apmierināts ar šo jomu konkrētā periodā līdz 1 gadam (alternatīva laika plānošanai – novērtēt, cik daudz laika tām velti). Tad ar citu krāsu novērtē, kādu rezultātu šajā jomā gribētu ideālā situācijā.

Apzinies, ka kādā no kategorijām nāksies latiņu laist zemāk, jo spēt visu, visticamāk, neizdosies. Resursus vari meklēt tev šobrīd mazāk svarīgajās kategorijās, kur esi apmierināts ar rezultātu vai gatavs to samazināt mērķa vārdā. Ilustrācijai, mērķis veselības vai personīgās izaugsmes sfērā varētu samazināt naudas kategorijas rezultātu. Vai arī vari samazināt laiku hobijiem, ja vēlies to vairāk veltīt ģimenei.

Kad esi izvēlējies jomu, kuras rezultātu esi gatavs samazināt, neaizmirsti sev definēt, kādu rezultātu tomēr vēlies saglabāt, lai tas nekļūtu par nākošo mērķi. Piemēram, vari retāk satikties ar draugiem, lai rastu iespēju iet kvalifikācijas celšanas kursos, taču ar nosacījumu, ka tomēr tiekaties visās jubilejās vai vismaz reizi mēnesī.

Viena no spilgtākajām grāmatām manā grāmatplauktā ir pasaulē atzinību guvusī “Ceļš, kuru izvēlēties”, kuras autors Dr. med. M. Skots Peks sāk ar tēzi – dzīve ir grūta. Taču grūtību atzīšana, pārvarēšana un mācīšanās no tām ir daļa no dzīves, caur kuru mēs garīgi augam un pilnveidojamies. Es uzskatu, ka skaidru un ambiciozu mērķu definēšana un šķēršļu uzveikšana ir divas neatņemamas sasniegumu sastāvdaļas. Tāpēc nebaidies – izvirzi mērķi, zini, kādu vēlies rezultātu, meklē resursus un apzinies, ko esi gatavs upurēt šī mērķa vārdā – jo tas ir ceļš uz tavu personisko uzvaru.

 

Raksta autors: Agra Vītola,
FranklinCovey Latvia trenere

Lai regulāri lasītu FranklinCovey bloga rakstus, piesakies jaunumu
saņemšanai un iesaki šo blogu saviem kolēģiem un draugiem.