fbpx

Kādēļ daži darbinieki ir gatavi uzņemties atbildību par saviem darba rezultātiem, un citi ne? Ir pašsaprotami, ka katra cilvēka attieksme, spēju līmenis un patika pret savu amatu spēlē lielu lomu. Taču Tu vadītāja lomā arīdzan spēlē svarīgu lomu komandas dalībnieku atbildības ieviešanā un uzturēšanā. Tā vietā, lai cerētu, ka Tavs darbinieks uzņemsies atbildību par rezultātiem – un gadījumā, ja viņš to nedara, vainotu viņu – palielini atbildību:

  1. Atbildība sākas ar sagaidāmo rezultātu, ko nosaka, uztur un pielāgo vadītājs;
  2. Atbildība aug, ja vadītājs skaidri komunicē darbiniekam ko, kāpēc un kā izdarīt – un kā sokas darīšanas laikā. Tā ir nepārtraukta saruna starp abām pusēm;
  3. Atbildība var palielināties vai mazināties atkarībā no komandas kultūras. Cik lielā mērā Tu veido vidi, kurā komandas locekļi strādā, lai sasniegtu rezultātu ar savstarpēju sadarbību un kopdarbu, nevis katrs individuāli?
Palielini atbildību, nosakot skaidrus mērķus un sagaidāmo rezultātu

Kā var prasīt atbildību no cilvēkiem, ja viņi nezina, ko Tu no viņiem sagaidi? Strādā ar komandu un nosaki, kādi ir komandas mērķi. Tas ir Tavs darbs – izrunāt un vienoties ar katru komandas dalībnieku, kāds būs viņu ieguldījums, un kā izskatīsies veiksmīgs rezultāts. Sadarbība šeit spēlē milzīgu lomu: parasti cilvēki ir atbildīgāki pret to, ko paši palīdzējuši izveidot un noteikt – arī noteikumus un standartus. Šāda saruna var nebūt vienkārša, bet ir daudz labāk kā riskēt un dzirdēt “tas jau no paša sākuma nebija iespējams” attaisnojumus brīdī, kad mērķis nav sasniegts.

Palielini atbildību, atbalstot savus darbiniekus

Neatkarīgi no tā, cik pārliecināts jūties par saviem darbiniekiem, Tu nevari identificēt kopīgos mērķus, un pēc tam sēdēt un gaidīt, līdz rezultāts tiek sasniegts. Kā komandas vadītājam Tev ir būtiska loma tajā vai komandas dalībnieki sasniedz rezultātus. Labākais veids kā palīdzēt, ir atkarīgs no situācijas. Izmēģini kalibrēt iesaistes pakāpi katram darbiniekam. Pieredzējušam un
pārliecinātam komandas dalībniekam var būt nepieciešams noteikts mērķis un iesaistīto pušu saraksts, palīdzība sadalot uzdevumu mazākās daļās, lai sāktu darbu. Mazāk pieredzējušam darbiniekam, kurš nesen ir sācis strādāt komandā, var būt nepieciešama lielāka iesaiste un apmācība, lai izveidotu rīcības plānu un apgūtu jaunas prasmes, lai sasniegtu mērķi. Ir prātīgi pirms projekta saprast katra darbinieka autonomijas līmeni. Un, ja neesi drošs par to, tu vari pajautāt, cik liels atbalsts viņiem būs nepieciešams.

Palielini atbildību, nosvinot un atalgojot izcilību

Kad izrādi atzinību komandas dalībniekiem, kas to ir pelnījuši, Tu nodod skaidru vēstījumu visai komandai: ir vērts izdarīt kvalitatīvu darbu. Papildus tam, Tu sniedz konkrētus piemērus tam, uz ko ir jātiecas – vai tas nozīmētu nodrošināt lielisku klientu apkalpošanu, pieturēties pie striktiem budžeta ierobežojumiem, vai dzīvojot saskaņā ar komandas vērtībaām. Pelnīts paaugstinājums un algas pielikums ir acīmredzamākie veidi, kā izrādīt atzinību komandas dalībniekam un iedrošināt pārējos arī sasniegt savu potenciālu. Taču ne vienmēr šīs opcijas ir pieejamas. Neļaujat tam jūs apturēt.

Sniedz regulāras un uzmanīgi pārdomātas atzinības par individuāliem, pat maziem sasniegumiem. Lai padarītu atzinību patiesi neaizmirstamu un motivējošu, netaupi laiku, lai to izdarītu radoši, privāti vai publiski, atkarībā no situācijas un cilvēka. Tāpat centies taisnīgi sadalīt atzinību savā komandā, pretēji vienpusējai pieejai, kas var radīt priekšstatu par favorītismu un kaitēt komandas morālei.

Lai regulāri lasītu rakstus savu prasmju un efektivitātes uzlabošanai, piesakies jaunumu saņemšanai zemāk! 

Jhana ©, 2019, Undija Ancēna