- Blogs
- Personīgā efektivitāte
- Kā lai visu paspēj?
Kā lai visu paspēj?
“Bāc, kā lai visu paspēj?”
Šo frāzi saklausīju agrā darba dienas rītā vienā no apmeklētākajām un burvīgākajām Rīgas kafejnīcām. Saruna turpinājās tik skaļi, ka nevarēja nedzirdēt. Cik nopratu, runa bija par izstādes apmeklējumu Frankfurtē, tikšanos ar klientu Skandināvijā un mācībām vēl kaut kur, kuras galu galā varētu veiksmīgi apvienot ar Venēcijas Biennāli.
Man galvā džinkstēja. Ommm… ieelpa, izelpa un pie manis nāca atbilde: “Nepaspēj visu, paspēj visu sev būtisko! Turi fokusu.”
Ikdienā mums ir ļoti daudz uzmanības novērsēju un kairinātāju. Pasaule ir uzņēmusi tos pašus apgriezienus kā pirms Covid pandēmijas – ir iespējams ceļot, doties pie citu valstu kolēģiem, apmeklēt klātienes konferences un pasākumus, piedalīties privātos un korporatīvos notikumos, būt daļai gan no klātienes, gan tiešsaistes sapulcēm – dzīve notiek! Un tas ir skaisti, ka mēs to visu varam. Jāņem, kamēr var!
Bet, kā mēs jūtamies šajā dzīves karuselī un darba virpulī? Nereti dzirdu: “Kā lai visu paspēj? Ko man īsti izvēlēties?” Iespējams, ir jāuzdod sev jautājums: “Ko ES vēlos paspēt?” Un, lai uz šo atbildētu, ir vērtīgi zināt atbildi arī uz jautājumu: “Ko es patiesi vēlos?” Citādi, dzīves upe mūs nesīs, kur tai labpatiks. Bet vai mēs vēlamies, lai mūs nes, vai tomēr nedaudz piestūrēt, lai šo ceļu spētu ietekmēt mēs paši? Varbūt Tu nemaz nevēlies upi, bet gan ezeru, jūru vai okeānu?
Lai spētu efektīvi stūrēt, ir svarīgi noklusināt fona troksni, fokusēties uz savu ziemeļu zvaigzni (saviem mērķiem) un būt saskaņā ar savu personīgo misiju, pievienojot šim saujiņu veselīga egoisma. Identificējot savas pamatvērtības, mērķus un cerības, mēs varam vērst savu enerģiju un pūles uz to, kas mums patiešām ir svarīgs.
Svarīgāko lietu prioritizēšana nenozīmē atstāt novārtā pienākumus vai citu cilvēku intereses. Tas nozīmē mūsu darbību saskaņošanu ar mūsu fokusu – vai tas atbilst manām vērtībām un tam, kur es vēlos stūrēt? Šādi mēs nodrošināsim, ka mēs efektīvi izmantojam paši savus svarīgākos resursus – laiku, enerģiju un uzmanību. Šis princips ir ļoti svarīgs kvalitatīvai dzīvei un personīgajai attīstībai. Neskatoties uz to, vai jūs cenšaties kāpt pa karjeras kāpnēm, uzsākt biznesu vai veidot nozīmīgas attiecības, koncentrēšanās uz galveno ļauj panākt pastāvīgu progresu ceļā uz vēlamo rezultātu.
Protams, pateikt: “Koncentrējies uz svarīgāko!” ir vieglāk, nekā darīt. Tas pieprasa disciplīnu, apzinātību un būt gatavam atteikties no “lieliskās (uz)dzīves” vilinošajiem piedāvājumiem un iespējām, bet tā ir cena, kuru Tu maksā par savas dzīves kvalitāti.
Pirmais solis ir saprast, kas ir svarīgākais, un šeit vajag laiku – laiku ar sevi. Ir nepieciešams pārskatīt vai noformulēt sev, kas ir manas vērtības, kāda ir gala adrese, kuru likt savā GPS, un tad jau arī ceļu izplānot būs viegli, nebūs jānogriežas katrā skaistajā un vilinošajā pagriezienā. No sirds iesaku izmantot FranklinCovey personīgās misijas plānotāju, kas palīdzēs sastrukturēt svarīgāko!
Svarīgās lietas saglabāšana par vissvarīgāko ir nepārtraukts ceļojums – tas pieprasa uzticību un apņēmību. Taču šādas koncentrēšanās un “baudas atlikšanas” priekšrocības ir milzīgas, nodrošinot lielāku apmierinātību, sasniegumus un skaidrību mūsu dzīvē, kas kalpo par lielisku investīciju mūsu nākotnē.
Raksta autors: Anita Kalniņa,
FranklinCovey Latvia trenere
Lai regulāri lasītu FranklinCovey bloga rakstus, piesakies jaunumu
saņemšanai un iesaki šo blogu saviem kolēģiem un draugiem.