- Blogs
- Personīgā efektivitāte
- Kas ir koučs un kā to izmantot savā profesionālajā izaugsmē?
Kas ir koučs un kā to izmantot savā profesionālajā izaugsmē?
Visi savā profesionālajā ceļā nonākam punktos, kur ir vajadzīga kāda “ārējā” palīdzība, atbalsts, skats, lai atrastu jaunus izaicinājumus un motivāciju. Var gadīties, ka jūties iestrēdzis lomā, vai gluži pretēji – iespējas ir tik daudz, ka nezini kuru izmantot. Šādās situācijās var būt ļoti vērtīga profesionāla kouča palīdzība. Pats neesmu koučs, bet esmu daudzkārt izmantojis sadarbību ar kouču un ar šo rakstu vēlos iedrošināt Jūs izmantot kouču savai profesionālajai attīstībai.
Saturā:
- Mana personīgā pieredze;
- Situācijas, kurās izmantoju kouču un tas man ļoti noderēja;
- Kā izvēlēties un atrast “savu” kouču;
- Kā sagatavoties?
Jāsāk gan ar mazu atkāpi – kas īsti ir koučs? Jau ilgi dzirdam un lasām par koučiem. Definīcija no Starptautiskās Koučinga Federācijas (International Coach Federation) – “Koučs ir profesionālis, kas palīdz indivīdiem vai grupām uzstādīt savus mērķus, izstrādāt darbības plānus un pārvarēt šķēršļus, lai sasniegtu panākumus savā personīgajā vai profesionālajā izaugsmē.”
Mana personīgā pieredze
Pirmo reizi man bija iespēja sadarboties ar kouču, kad to piedāvāja un apmaksāja darba devējs. Nenoliegšu, ka uz pirmo sesiju devos satraucies, nezinot, kas īsti notiks. Jutos kā ejot uz eksāmenu, jo, kā ambiciozam jaunajam vadītājam, likās, ka man ir jābūt “pareizajām atbildēm”, lielajiem mērķiem un izaicinājumiem jau zināmiem. Un, ja nu man kaut kas nebija skaidrs, tad gaidīju, ka tieši koučs atbildēs man ar skaidru plānu, virzienu, ko man būtu jādara. Par pārsteigumu man tad, koučs nepateica priekšā kā risināt manus izaicinājumus. Koučs man palīdzēja saprast, kas ir svarīgākie jautājumi, kuriem man ir jāvelta vairāk laika, kuras lietas es varu deliģēt komandai un tādā veidā palīdzēt attīstīties arī citiem.
Koučs izmantos dažādas koučinga tehnikas, metodes un uzdevumus, kas palīdzēs “rakt” dziļāk, apskatīt situācijas no dažādiem aspektiem. Ir bijušas sesijas, kurās saņemu (paņemu) mājas darbu, pie kura pašam strādāt. Manā pieredzē kouči ir bijuši arī īpaši vērtīgi ar “īsto” grāmatu, rakstu un podkāstu ieteikumiem atbilstošajai situācijai.
Arvien biežāk uzņēmumos ir pieejama šāda iespēja gan jaunajiem vadītājiem, gan arī pieredzējušiem darbiniekiem, lai viņus atbalstītu profesionālajā izaugsmē. Novēlu, lai uzņēmumu skaits, kas piedāvā šādu bonusu, turpina palielināties.
Situācijas, kurās izmantoju kouču un tas man ļoti noderēja profesionālajā izaugsmē:
- Pirmo reizi kļūstot par vadītāju un meklējot balansu starp savām jaunajām atbildībām;
- Mirkļos, kad šķiet, ka ūdens smeļas mutē (vai ūdens jau ir pāri galvai) un šķiet, ka netiec galā ar visiem uzdevumiem;
- Profesionālajās krustcelēs, kad saproti, ka ir laiks kaut ko mainīt.
Vēl noteikti ieteiktu sesiju pie kouča, ja Tev šķiet, ka esi iestidzis kādā lomā un neredzi nākamos soļus.
Kā izvēlēties un atrast “savu” kouču?
Ja Tava vadība piedāvā kouču, tad ticu, ka viņi būs pārliecinājušies par kouča profesionalitāti un atsauksmēm. Ja kouču meklē pats, tad iesaku sākt ar savu draugu un paziņu loku. Apjautājies par ieteikumiem. Esmu drošs, ka paziņu lokā atradīsies kāds, kas ir izmantojis kouču un tu saņemsi uzticamas atsauksmes/ieteikumus. Atzīšos, ka neesmu nevienam no koučiem prasījis sertifikātu un arī pats vados pēc sava tīkla atsauksmēm un ieteikumiem. Protams, vienmēr ir iespēja meklēt internetā un sociālajos tīklos. Iespējas ir daudz, piemēram, var sākt ar Latvijas Koučinga Federācijas oficiālo lapu, kur varēsi atrast vēl daudz vērtīgas informācijas par koučingu. Un, lai justos pavisam drošs, noteikti var jautāt koučam dalīties ar savu sertifikātu.
Kā sagatavoties?
Lai sesija noritētu produktīvi, noteikti ir vērts tai sagatavoties. Piemēram, apdomāt, ko vēlies sasniegt, ar kādiem izaicinājumiem šobrīd saskaries. Svarīgi ir atcerēties, ka koučs neatrisinās visas tavas problēmas un nepateiks priekšā ko darīt talāk. Strādājot kopā un ļaujot koučam palīdzēt labāk saprast tavus izaicinājumus, tu arī spēsi nonākt pie “īstajām” atbildēm un turpmākajiem soļiem. Man ir bijušas situācijas, kur arī viena sesija ir bijusi ļoti vērtīga. Jāapbruņojās ar pacietību, jo, visticamāk, būs nepieciešamas vairākas sesijas.
Raksta autors: Matīss Haritonovs,
FranklinCovey Latvia treneris
Lai regulāri lasītu FranklinCovey bloga rakstus, piesakies jaunumu
saņemšanai un iesaki šo blogu saviem kolēģiem un draugiem.