fbpx

Mēs tik daudz dzirdam sarunas un diskusijas par to, kas ir nepieciešams, lai kļūtu par izcilu līderi. Dažreiz tas viss šķiet par daudz. Kļūst grūti iedomāties, ka viens cilvēks varētu atbilst visām šīm prasībām. Bet ko patiesībā mēs visvairāk novērtējam vadītājā?

Bet, ja mēs pārdefinējam jautājumu: “Kas ir tas, ko es vēlos redzēt savā vadītājā?” Kad jautājums skan šādi, tad atbildes un uzsvari vērā ņemami atšķiras. Kas ir svarīgi komandai?

 

Reālistiska pieredze

Komandām ir nepieciešami tādi vadītāji, kuri nav ne perfekti, ne kuriem ir visas atbildes. Viņi, iespējams, ir prasmīgāki nekā pārējie komandas biedri, pieredzējušāki, ar bagātīgu atziņu “bagāžu”, taču neviens no šiem raksturojumiem neizslēdz nepieciešamību atklāti runāt par savu ceļu, kāpumiem un kritumiem, lielākajām kļūdām un mācībām. Komanda vēlas zināt par tiem grābekļiem, uz kuriem ir sanācis uzkāpt, bet kuri ir palīdzējuši pilnveidoties un sasniegt arvien labākus rezultātus. Daloties ar šiem pieredzes stāstiem, kuri atspoguļo patieso izaugsmes ceļu, tas var palīdzēt komandai izvairīties no liekiem sarežģījumiem. Tā teikt, ja es redzēšu čūsku sev priekšā, es izvēlēšos iet citu ceļu.

Necentieties apmuļķot savu komandu, stāstot tikai par pozitīvo pieredzi, visiem veiksmes stāstiem. Esiet patiess un atklāts. Apsēdieties pie gala ar komandu un pastāstiet par kļūdām, kuras esi pieļāvis. Kā tas notika? Ko Tu domāji? Vai saskāries ar spiedienu no malas? Ļauj komandai būt tev tuvāk, lai viņi tev uzticētos, kad vadīsi viņus cauri līdzvērtīgām situācijām.

 

Vadītājs – viens no mums

Komandām ir nepieciešams līderis, ar kuru viņi spēj identificēties. Visticamāk, vadītājs ir vecāks un pieredzējušāks par pārējiem komandas dalībniekiem (protams, ne vienmēr), taču šeit svarīgas ir attiecības, kurās viens spēj otrā saskatīt kaut ko no sevis. Mēs katrs cenšamies saskatīt otrā kaut ko no sevis – mēs meklējam apkārt cilvēkus, kuri domā un rīkojas tāpat kā es, vai kādreiz dzīves laikā esam tā rīkojušies. Tad mēs spējam izjust spēcīgāku saikni ar šo personu.

Varbūt tās ir kopīgas intereses, līdzvērtīga pieredze. Komandas dalībnieki nemeklē draugu, ar kuru pārrunāt savus iecienītos seriālus vai filmas, bet viņi meklē līderi ar kuriem izjūt zināmu saistību, runājot par bailēm, mērķiem, apņēmību un nedrošību. Vairums cilvēku meklē apstiprinājumus, ka viņi nav vienīgie – nav vieni ar savām pārdomām, idejām, pārdzīvojumiem, kļūdām un pieredzēm. Viņi vēlas rast apstiprinājumu tam, ka komandas līderis arī ir veicis tādu pašu ceļu kā viņi, “uzkāpjot” kādam akmenim un aiz kāda paklūpot.

 

Patīkama personība

Kuram gan nepatīk, ja apkārt ir spēcīgi cilvēki, kuri labi veic savu darbu? Domāju, ka katrs ir dzirdējis teicienu:

“Pasaki man, kas ir Tavi draugi un es pateikšu, kas esi tu”.

Tas pats attiecas arī profesionālajā dzīvē. Līderi uzstāda standartus, kas nosaka komandu kopumā. Un padomājiet, kas notiek, ja vadītājs melo, krāpjas, ir aizskaroši, vienmēr visus kritizē? Kā tas var ietekmēt komandu?

Vadītāja rīcība, tas, ko viņš saka un dara, nosaka kultūru un ilgtermiņā ietekmēs to, kā komandas dalībnieki uzvestos, ja nonāktu līdzvērtīgā lomā. Neaizmirsti, ka tam, ko dara vadītājs ir tieša saistība ar to, ko dara darbinieki.

 

Redzēt paraugu vadītājā

Komandai ir nepieciešams paraugs. Līderim ir jāizvirza standarti tam, ko vēlas redzēt savos komandas dalībniekos – intelektuālā zinātkāre, emocionālā inteliģence, sadarbība.

Sniegt otram atvainošanos, bez attaisnošanās. Piedot. Izaicināt savas esošās paradigmas un prasmes. Cienīt cilvēkus, kas ievērojami atšķiras no jums. Būt labestīgam. Censties sasniegt augstas kvalitātes līmeni. Sniegt solījumus un ievērot tos.

Varētu teikt, ka darbinieki ir vadītāja spogulis. Tas, kādu piemēru rāda līderis, ļoti būtiski spēj ietekmēt to, kā rīkojas komandas dalībnieki. Sāls slēpjas vadītājā.

 

Vadītājs – Ģēniju radītājs

Lizas Vaizmenas grāmatā “Reizinātāji” (vairāk par šo grāmatu atradīsi šeit) runā par konceptu, kas vadītāju maina no “ģēnijs telpā” uz to, lai kļūtu par “ģēniju radītāju”. Nevajag būt vienmēr gudrākajam cilvēkam telpā. Tas ir nogurdinoši gan pašam cilvēkam, kurš vienmēr cenšas aizpildīt tukšumu, gan visiem pārējiem. Būt vienmēr gudrākajam, izglītotākajam un radošākajam, prasa ļoti daudz enerģijas. Vai tiešām nav labāka veida, kā tērēt šo enerģiju?

Komandai ir nepieciešams vadītājs, kas koncentrēsies uz to, lai apkārtējie būtu ģēniji. Katra komanda novērtēs līderi, kurš izcels viņu radošumu, idejas, pieredzi, inteliģenci. Ļaus viņiem risināt problēmas un izjust patieso uzvaras garšu. Neviens nešaubās, ka viņu vadītājs ir spējīgs un kompetents, jo atrodas savā vietā, tāpēc svarīgi ir ļaut komandai sajust, ka viņi ir spējīgi.

 

Un ko vadītājā vēlies redzēt tu?

 

Lai regulāri lasītu rakstus prasmju attīstībai un efektivitātes uzlabošanai, 

piesakies jaunumu saņemšanai un iesaki šo blogu saviem kolēģiem un draugiem. 

© 2022 Jhana. Visas tiesības aizsargātas.