fbpx

Kādēļ to darīt? 

Kad pie tevis nonāk kritiska atgriezeniskā saite, tā vietā, lai auklētos ar ievainotu ego, pasaki paldies un meklē papildus atgriezenisko saiti no citiem avotiem. Kad tev ir drosme atklāt par sevi ko tādu, ko citi varētu uzskatīt par trūkumu, tu iegūsi pilnīgāku skatījumu uz situāciju, sapratīsi, vai problēma patiešām eksistē, cik dziļi tā sniedzas un kā to risināt. 

Kā to darīt? 

1. Apsver, pie kā vērsties pēc papildus redzējuma.

Uzmeklē esošo vai bijušo kolēģi: kādu, ar ko strādā kopā, padoto vai pat vadītāju, kurš pazīst tevi un to, kā tu strādā, un labprāt dalīsies ar patiesu un godīgu viedokli. Tu meklē godīgumu, tāpēc izvairies no cilvēkiem, kas varētu just kārdinājumu tev vienkārši likt justies labi, sakot, ka oriģinālā kritika bija nevietā un nepatiesa. Tiešie padotie var būt lielisks atgriezeniskās saites avots, taču ņem vērā, ka viņiem varētu būt vajadzīgs iedrošinājums dalīties ar nepiepušķotām domām. 

2. Savu lūgumu sniegt atgriezenisko saiti pamato ar sākotnējo kritiku.

Tu palīdzēsi otram cilvēkam būt atklātam, idetificējot konkrētas problēmas un parādot, ka tu tās apzinies. Viņi zinās, ka nevarēs pārsteigt vai sāpināt tevi, sniedzot ne pārāk rožainu vērtējumu. 

Piemēram:

  • “Kristap, es ļoti novērtētu tavu atgriezenisko saiti par to, kā es uzvedos klientu sapulcēs. Esmu dzirdējusi kritiku, kas es reizēm runāju par daudz. Vai esi novērojis, ko es varētu uzlabot?”
3. Klausies uzmanīgi un uzdod precizējošos jautājumus. 

Lai neizskatītos tā, ka iestājies aizsargpozīcijā, sēdi pretī runātājam un pasakies par sniegto atgriezenisko saiti. Uzdod papildus jautājumus, lai izzinātu detaļas un precizētu to, ko runātājs saka.  

Piemēram:

  • Kristaps: “Reizēm mūsu ideju sapulcēs tu aizņem visu ētera laiku, un citiem cilvēkiem var būt ļoti grūti iespraukties, lai izstāstītu savas idejas.”
  • Tu: “Paldies! Vai Tu varētu, lūdzu, sniegt piemēru, kad es tā esmu rīkojusies, lai es zinātu, no kā man turpmāk izvairīties?”

4. Atkārto pirmos 3 soļus ar citiem avotiem, līdz iegūsti pilnīgu kopbildi par šo problēmu. 

Ja tev vēl joprojām nav skaidrs, kā rīkoties, vai dzirdi konfliktējošu atgriezenisko saiti, aprunājies ar kolēģiem, kas strādā ar tevi citā kontekstā un var sniegt atšķirīgu skatpunktu. Tiklīdz savāc viedokļus no dažādiem cilvēkiem, izlem, vai un kā rīkoties attiecībā uz šo problēmu. 

5. Ja nepieciešams, rīkojies un atkārtoti aprunājies ar cilvēkiem, kas sniedza tev savu viedokli. 

Ja kāds tev ir teicis, ka sapulcēs runā pārāk daudz, papildus atgriezeniskā saite var palīdzēt tev saprast, ka ir pienācis laiks uzlabot savas klausīšanās prasmes vai pastiprināti pievērst uzmanību citu cilvēku viedokļiem. Jebkurā gadījumā, velti laiku, lai atkārtoti aprunātos ar cilvēkiem, kas sniedza tev atgriezenisko saiti, lai pastāstītu viņiem, ko tu dari, lai risinātu šo problēmu. 

Ja tu saproti, ka sākotnējā kritika / atgriezeniskā saite ir nepamatota, atceries, ka tik un tā tas ir bijis vērtīgi, jo tu guvi ieskatu par cilvēku, kurš to sniedza, kā viņš jūtas, un tas var jums palīdzēt būvēt sekmīgākas turpmākās attiecības.

Lai regulāri lasītu rakstus savu prasmju un efektivitātes uzlabošanai, piesakies jaunumu saņemšanai zemāk! 

Jhana ©, 2019, Undija Ancēna