fbpx

Uzticības veidošana ar saviem kolēģiem un darbiniekiem ir būtiska vadītāju darba daļa. Spēja paskaidrot, ko ceri sasniegt ar plānoto rīcību ir svarīga sastāvdaļa šīs uzticības veidošanai. Kad šīs informācijas trūkst, kolēģi un darbinieki paši aizpildīs tukšās vietas, un viņi kļūdas pēc var pieņemt, ka tu rīkojies pārāk kritiski, tev ir savi favorīti vai tu vispār nedomā līdzi, ko dari. Dalīties ar saviem iemesliem un nolūku ļauj sevi parādīt kā godīgu, caurspīdīgu vadītāju un var palīdzēt informēt savus darbiniekus par lēmumiem, ko pieņem. Var būt, ka Tavi darbinieki nepiekrīt tavam lēmumam, bet vismaz viņi sapratīs, kāpēc tu rīkojies tieši tā un ne citādi.

Kā to darīt?

1. Nosaki mērķi, cik reižu dienā vai nedēļā dalīsies ar savu nolūku. 

Lai izveidotu paradumu veicināt caurspīdīgu uzvedību, apņemies dalīties ar savu nolūku vienu vai divas reizes dienā. Piefiksē, cik reižu nedēļas laikā Tu dalies ar savu nolūku, un tad nākamās nedēļas laikā centies šo skaitu palielināt.

2. Identificē iespējas izskaidrot savu nolūku saviem darbiniekiem.

Tās var būt dažādas sapulces, individuālās tikšanās, neplānotas sarunas, taču apsver dalīties ar savu nolūku jo īpaši, kad Tu:

  • Sniedz atgriezenisko saiti (īpaši tādu, kas ir vērsta uz uzlabojumiem).
  • Deleģē kādam uzdevumus — lai kļūdas pēc neradītu iespaidu, ka tam ir saistība ar to, ka tev kāds kolēģis patīk vai nepatīk vairāk kā citi.
  • Uzdod jautājumus — lai cilvēks, ko izjautā, neieņem aizsardzības pozīciju.
  • Pārdomā par kaut ko. (vai Tev šķiet, ka pārdomāsi)
  • Uzsāc jaunu iniciatīvu.
  • Pieņem svarīgu lēmumu, kas ietekmēs Tavus kolēģus un darbiniekus.
3. Palūdz saviem kolēģiem un darbiniekiem palīdzēt būt atbildīgam.

Tas ir normāli, ja reizēm aizmirstas izskaidrot savu pamatojumu. Palūdz saviem darbiniekiem atgādināt Tev paskaidrot savu nolūku un dalīties ar pamatojumu, kāpēc Tu izlēmi rīkoties šādi konkrētajā situācijā.

Tu vari viņiem teikt:

Es šobrīd strādāju pie tā, lai kļūtu par daudz caurspīdīgāku vadītāju un man noderētu jūsu palīdzība. Ja es sniedzu atgriezenisko saiti, pieņemu lēmumu vai kādam deleģēju uzdevumu, nepaskaidrojot, kāpēc es to daru, palūdziet man to izdarīt. Es vēlos pārliecināties, ka jūs saprotat manu nolūku un domu gājienu.”

Lai regulāri lasītu rakstus savu prasmju un efektivitātes uzlabošanai, piesakies jaunumu saņemšanai zemāk! 

Jhana, 2019, Undija Ancēna