Darbā Tu centies strādāt tik cītīgi, cik vien iespējams. Bet vai Tavi kolēģi to pamana? Kad strādā attālināti, Tev šķiet, ka ir jāstrādā nedaudz vairāk, lai pārliecinātu citus, ka esi klātesošs un tiek novērtēts Tavs ieguldījums.
Ir viegli aizdomāties video sapulcēs vai nepievērst uzmanību traucējošiem tērzēšanas paziņojumiem. Taču, ja nepiedalīsies, Tu zaudēsi iespēju dalīties ar savām idejām un tikt uzklausītam. Būtiska un konsekventa dalīšanās (bez dominēšanas vai sarunas pārņemšanas) parāda, ka esi apzinīga, stratēģiski domājoša persona, kas prot virzīt sarunas.
Attālināta saziņa var šķist vairāk operatīva – cilvēki sūta ātras, saīsinātas ziņas, un bieži vien virtuālajās sanāksmēs tiek runāts tikai par darāmajiem darbiem, tāpēc atliek mazāk vietas atzinībai un uzslavām.
Atvēlot laiku tam, lai dalītos ar to, kā kāds ir Tev palīdzējis, var uzlabot gan Tavu, gan otra cilvēka reputāciju. Citi pamanīs, ka esi zinošs, pārredzot citus uzņēmuma aspektus un arī spēj novērtēt arī labi padarītu darbu.
Slikts piemērs: “Anna, Tavi jaunie klienti ir lieliski!”
Labs piemērs: “Paldies Annai par šiem labi izpētītajiem klientiem! Tagad es labāk izprotu mūsu klientu sāpju punktus, un rezultātā man ar viņiem ir labākas sarunas.”
Viena no attālinātā darba priekšrocībām ir tāda, ka bieži vien Tev ir iespēja dalīties ar informāciju strukturētākos un pārredzamākos veidos. Dzīvē Tu varētu pieminēt lielu uzvaru vai to, kā pārvarēji neveiksmi tikai neformālā sarunā ar savu priekšnieku vai kolēģi. Taču, daloties plašākā mērogā, piemēram, publiskā tērzēšanas kanālā vai virtuālā sanāksmē, Tu vari pielāgot savu jaunāko informāciju tā, lai tā būtu noderīga un atmiņā paliekoša arī citiem, kas to redz – pat vadītājiem.
Piemērs: “Es nepārbaudīju mūsu piegādātāja pašreizējos izpildes laikus. Un tāpēc, ka viņu pasūtījumi bija aizkavēti, es neiekļāvos termiņā. Nākamreiz es noteikti pārbaudīšu šo visu pirms pasūtījuma veikšanas. Tikmēr, ja kāds cits izmanto šo pašu piegādātāju, atceraties, ka viņi šobrīd kavējas.”
Tā kā Tu nesadarbojies kopā ar citiem klātienē, var šķist sarežģīti pamanīt iespējas būt daļai no kāda nozīmīga darba izpildes. Taču Tu vari apzināti meklēt kontekstu un sakarus, kas nepieciešami, lai noskaidrotu kā Tu vari iesaistīties. Tikai esi uzmanīgs un nevelti pārāk daudz laika citiem darbiem, lai neapdraudētu pats savus mērķus.
Slikts piemērs: “Es labprāt iepazītu Jūs tuvāk. Vai piektdienas pēcpusdienā Jums ir pusstunda, lai aprunātos?”
Labs piemērs: “Mani interesē, kā Jūsu komanda pārkārto lietojumprogrammu. Es ikdienā runāju ar lietotājiem un man ir daudz datu par viņu lielākajām sāpēm. Es labprāt dalītos ar to, kas man ir pieejams, ja tas būtu noderīgi. Vai otrdienas rītā varat atvēlēt 30 minūtes?”
Ja Tu un Tavs priekšnieks strādājat dažādās vietās, var gadīties, ka dienas vai pat nedēļa var paiet, vienam ar otru nesarunājoties. Tāpēc vērtīgais 1:1 laiks ir vēl svarīgāks, lai pārrunātu padziļinātas tēmas, kas parāda Tavu nozīmīgumu – jaunas idejas neatliekamām problēmām, Tavus panākumus svarīgu mērķu sasniegšanā, Tavu profesionālo izaugsmi utt.
(Ja Tev nav iknedēļas vai ikmēneša 1:1 saruna ar vadītāju, lūdz, lai tās tiek ieplānotas.)
Strādāšana attālināti nozīmē, ka Tev ir vairāk jāstrādā, lai iepazītu savus kolēģus – un lai viņi iepazītu Tevi. Taču papildu pūles ir tā vērtas. Ja cilvēki Tevi iepazīs kā cilvēku, nevis kā kolēģi/robotu 3000, pastāv lielāka iespēja, ka viņi Tevi atcerēsies un vēlēsies ar Tevi sadarboties nākotnē.
Tikai pārliecinies, ka Tavas kaislības nekļūst kaitinošas un nenovērš uzmanību no veicamā darba. (Tu vari būt liels kaķu mīlis, bet cilvēki nevēlēsies, lai katrā sapulcē viņus piemini.)
Lai regulāri lasītu rakstus prasmju attīstībai un efektivitātes uzlabošanai,
piesakies jaunumu saņemšanai un iesaki šo blogu saviem kolēģiem un draugiem.
© 2023 Jhana. Visas tiesības aizsargātas.