fbpx

Vai doma par darba dzīves pierakstīšanu īsā saistošu mērķu sarakstā šķiet nospiedoša? Tā vajadzētu būt. Mērķu uzstādīšana nav vienkārša. Tas prasa izdomāt, kas ir patiešām svarīgi un veikt sarežģītas izvēles, kā arī veltīt daudz laika pārdomām un analīzei. Zemāk uzrakstītie soļi palīdzēs sākt šo procesu. 

1. Ideju fāze: radi iespējamos mērķus. 

Mēs iesakām izvēlēties 3-5 ilgtermiņa mērķus un dažus īstermiņa taktiskos mērķus. No Tevis netiek sagaidīts, ka spēsi uzreiz šo sarakstu izveidot. Sāc ar ideju radīšanu. 

Velti vismaz 30 minūtes laika, lai apdomātu, kādas ir tava vadītāja vajadzības, kas ir tavas organizācijas vajadzības, kas patīk tev, kas ir tavas stiprās puses un ko tu vēlētos sasniegt savā karjerā. Pieraksti visu un jebko un neraizējies par frāzējumu, cik lieli vai mazi ir mērķi vai cik daudz mērķu tu pieraksti. Šie jautājumi palīdzēs iekustināt prātu: 

  • Kas ir tavas organizācijas galvenās prioritātes? 
  • Kas ir tavas komandas galvenās prioritātes? 
  • Kas ir tava vadītāja galvenās prioritātes? Kā tev savā lomā tās būtu jāatbalsta? 
  • Ko tev nozīmē un kā tu mēri panākumus? 
  • Kas ir tavi personīgie un darba/dzīves līdzsvara mērķi? 
  • Ko nozīmē izcils sniegums tavā lomā? 
  • Ko tev patīk darīt?
  • Kādas ir tavas stiprās puses?
  • Ko tu vēlētos sasniegt savā karjerā trīs mēnešu laikā, gada laikā, 5 gadu laikā? 

Noliec sarakstu malā un atgriezies pie tā pēc dienas. Palūkojies ar svaigām acīm un pievieno klāt idejas, ja tādas radušās. 

 

2. Noskaidro, kādi ir tava vadītāja mērķi.

Ir svarīgi saprast, ko vadītājs vēlētos, lai tu dari. Galu galā, ja vadītājs nav apmierināts ar tavu darbu, tavas iespējas kļūt veiksmīgam savā organizācijā ir vājas. Vēljovairāk, tavam vadītājam noteikti būs lielāka kopbilde par šo organizāciju un komandu, un viņš var citus cilvēkus novietot tavā lomā vai to pildīt pats. 

Šī saruna ar vadītāju ir nozīmīga, un tā ir arī iespēja ietekmēt vadītāja ekspektācijas par tevi un to, kā tu tiec vērtēts un novērtēts. Rūpīgi sagatavojies un pieej sarunai ar nopietnu attieksmi. Veic piezīmes un klausies vairāk nekā runā un pārjautā, ja kaut kas nav skaidrs. 

Šeit būs daži jautājumi, kurus vari jautāt sarunas laikā: 

  • Kāds ir manas lomas mērķis? 
  • Ja es nākamgad varētu fokusēties uz trim lietām, kuras tās būtu?
  • Kā tu vērtēsi manu sniegumu? 
  • Ko tev nozīmē: izcils sniegums? 
  • Kādi ir tavi komandas mērķi, un kā tie iegulst lielākā organizācijas mērķu bildē? 

 

3. Lūdz ieteikumus kādam, kurš pārzina tavu lomu. 

Mēģini atrast vēl kādu savā organizācijā, kas ir veikuši vai veic līdzīgu lomu. Pajautā, kas bija viņu svarīgākās prioritātes, un kādēļ? Ko viņi tev ieteiktu? Pamēģini papildināt savu sarakstu ar jaunām idejām. 

 

4. Atgriezies pie saraksta un izņem no tā nesvarīgos mērķus. 

Šobrīd tev visticamāk ir garš un plašs saraksts ar potenciālajiem mērķiem: sākot ar atvilktņu sakārtošanu, beidzot ar paaugstinājumu. Ej cauri katram ierakstam un jautā sev, vai un kāpēc tas ir patiešām svarīgi? Ko šis mērķis dod tev, tavam vadītājam, tavai komandai, tavai organizācijai? Kas notiks, ja mērķi sasniegsi? Kas notiks, ja nesasniegsi? Izsvītro visus mērķus, kuriem nevari izdomāt labu iemeslu, lai tos paveiktu. 

Ieteikums: Iesākumā visi palikušie mērķi šķitīs svarīgi. Tiec tam pāri, salīdzinot divus mērķus un jautājot: “Kāda būtu pasaule, ja šie mērķi tiktu sasniegti vai netiktu sasniegti?” Atbildes uz šo jautājumu bieži vien atklāj, kurš no mērķiem ir svarīgāks. 

 

5. Kategorizē pāri palikušos mērķus, un izlem, uz kuriem mērķiem vēlies koncentrēties.

Izej cauri atlikušajiem mērķiem, un meklē kopsakarības, saistības. Kā tu kategorizētu sarakstā atlikušos mērķus? Lai gan tam, iespējams, nav nozīmes, vai tavā sarakstā ir dažādu veidu mērķi, daži eksperti iesaka lūkoties pēc balansa. Te būs dažas pamata kategorijas, kurās profesionālie mērķi varētu iegulst: 

  • Snieguma mērķi: uz sniegumu orientēti mērķi, piemēram, sasniegt pārdošanas mērķi, izlaist jaunu produktu vai pabeigt atskaiti. 
  • Prasmju mērķi: mērķi, kas orientēti uz profesionālo prasmju uzlabošanu, piemēram, jaunas programmēšanas valodas apgūšana, prezentācijas prasmju uzlabošana vai padziļināta Excel izzināšana.
  • Uzvedības mērķi: mērķi, kas uzstādītu, lai izmainītu vai iedrošinātu citu uzvedību, piemēram, rītos celties 30 minūtes agrāk, darbā izrādīt vairāk pozitīvas attieksmes, sapulcēs izteikties biežāk. 

 

6. Kā nozīmīgu faktoru izvērtē savu dzīvi ārpus darba. 

Padomā, kā tavi profesionālie mērķi ietekmēs tavu personīgo dzīvi. Pieņemsim, ka vēlies darbu prasīgākā vadības lomā, bet vienlaikus vēlies trenēties maratonam un adoptēt dvīnīšus. Atkarībā no tā, kāds cilvēks esi un kā tu strādā, tev var nākties pieņemt grūtas izvēles. Ja tu redzi potenciālus darba un privātās dzīves līdzsvara konfliktus, tev varētu nākties kādus no darba vai privātās dzīves mērķiem mazināt vai izņemt no saraksta. 

 

7. Izvēlies mērķus, kas ir ambiciozi, taču reālistiski. 

Izej cauri mērķiem un uzdod sev atklātu jautājumu: 

vai tie atspoguļo to, ko tu sagaidi, ka spēj paveikt (t.i., vienkārši mērķi, ir viegli paredzēt, ka tu šos darbus veiksi tik un tā neatkarīgi no tā, vai tie būs tavi mērķi), vai ceri, ka varētu tos paveikt (t.i. tie ir ārpus tavas komforta zonas, tomēr tie ir iespējamības robežās). Izņem no saraksta mērķus, kas ir pārāk paredzami, droši vai pilnīgi neiespējami. 

 

8. Uzraksti atlikušos mērķus SMART formā. 

Vai mērķi, ko izvēlējies, atbilst šiem pieciem kritērijiem? Ja nē, tas nekas. Piemēram, ja nevari mērķi objektīvi izmērīt, tas nenozīmē, ka tas ir nevērtīgs. Bet kopumā, tev var palīdzēt tas, ka mērķi atbilst šiem elementiem. 

  • Konkrēts: Vai tas, ko vēlies sasniegt ir kristālskaidrs? Aptuveniem un miglainiem mērķiem ir grūti sekot. 
  • Izmērāms: Kā tu mērīsi progresu? Ja tu nevarēsi tam sekot līdzi, būs grūtāk zināt, ka to sasniedz. 
  • Sasniedzams: Ir labi būt ambiciozam un pozitīvi noskaņotam, taču pajautā sev: vai to tiešām ir iespējams sasniegt? 
  • Nozīmīgs: Kas ir nozīmīgākais tev, tavai komandai un organizācijai? 
  • Noteikts laikā: Cik daudz laika nepieciešams, lai mērķi sasniegtu?  Cik daudz laika bija nepieciešams citiem, lai paveiktu ko līdzīgu? 

Sākotnējais mērķis: Iztīrīt savu e-pasta kastīti. 

SMART goal: Līdz 15.jūlijam izstrādāt un ieviest sistēmu, kas nodrošina, ka katras nedēļas beigās (piemēram, piektdienas 18:00) manā e-pasta kastītē ir ne vairāk kā 10 e-pastu. 

 

10. Saskaņo savu mērķi ar vadītājiem un kolēģiem.

Validē savu izvēlēto mērķi ar savu vadītāju vai kolēģiem, ar kuriem sadarbosies ieviešanas fāzē. Ja saskaries ar pretestību vai kāds paceļ nozīmīgu un neapstrīdamu mērķi, par kuru iepriekš neiedomājies, pielāgo savus mērķus. 

Ja esi vadītāja lomā, tu varētu iegūt vērtīgu atgriezenisko saiti arī no saviem padotajiem. Viņu iesaistīšana procesā palīdzēs veidot viņiem apzināšanos par to, kādu ir tavi mērķi un saprast, kādēļ tu rīkojies tieši tā, kā rīkojies. Tāpat tas palīdzēs viņiem izvirzīt viņu individuālos mērķus. 

 

Tulkoja Undija Ancēna, © 2020 Jhana Education, Inc.