fbpx

Kā radīt idejas efektīvāk? Kāpēc to darīt?

Ideju radīšana grupā ir laba ekstravertiem cilvēkiem un tiem, kas jūtas brīvi izteikties “uz sitiena”, taču tā izslēdz tos, kuriem patīk apdomāties pirms tam vai savas idejas izklāstīt, piemēram rakstiski. Lai nodrošinātu to, ka ikreiz neklausies vienos un tajos pašos runātājos vai kļūsti par neefektīvu grupas domāšanas upuri, izmēģini strukturēto rakstīšanas aktivitāti. Ideju pierakstīšana sniedz cilvēkiem iespēju dalīties ar vairāk idejām. Introverti var justies daudz brīvāk, necenšoties nevienu pārbļaut, visiem ir vairāk laika padomāt, tas dod vairāk anonimitātes, un cilvēki var izpaust arī nepopulārus viedokļus un idejas.

Kā to darīt? 

1. Precizē jautājumu vai izaicinājumu, par kuru vēlies veidot ideju “prāta vētru“.

Jo skaidrāk varēsi definēt jautājumu vai problēmu, jo labākas un nozīmīgākas idejas jūs spēsiet radīt.

Tiecies uz vienkāršību, skaidrību un konkrētību. Piemēram:

  • Slikts piemērs: Kā padarīt mūsu mājaslapu labāku?
  • Labs piemērs: Kad klienti apmeklē mūsu mājaslapu, ko tie vispirms vēlas redzēt un darīt?

2. Izvēlies metodi, kā cilvēkiem pierakstīt savas idejas.

Vispiemērotākā metode, kā radīt idejas, izriet no tā, cik liela ir jūsu grupa, cik daudz laika jums ir, kā arī, cik sarežģīts ir jautājums vai izaicinājums.

Mēs iesakām izmēģināt šīs metodes:

  • Viens ideja uz vienas līmlapiņas: Ikviens raksta idejas uz ierobežota skaita līmlapiņu ierobežotā laikā. Šim uzdevumam var pieslēgties arī attālināti.
  • Padod ideju uz priekšu: Katrs cilvēks pieraksta vairākas idejas uz lapas un padod lapu cilvēkam, kas sēž pa kreisi. Saņēmējs pieraksta savas idejas un papildina rakstīto – apvelkot to, kas patīk, pievienojot ko klāt un savienojot to, ko varētu savienot. Lapas cirkulē pa telpu līdz katrs cilvēks ir strādājis ar katru lapu.
  • Laikā limitēta rakstīšana: Sniedz katram jautājumu un laika limitu, lai pierakstītu atbildes jebkādā sev ērtā veidā (secībā, stāstā vai pat skicējot). Atceries iekļaut cilvēkus, kas var pieslēgties attālināti.

3. Izvēlies metodi, kā dalīties ar pierakstītajām idejām.

Taktika, ko izvēlēsies, ir atkarīga no grupas lieluma, cik ātri vajadzīga atbilde noteiktajam jautājuma vai problēmai!

Piemēri:

  • Lūdz visiem, ieskaitot attālinātos darbiniekus, dalīties ar grupu ar vienu vai divām mīļākajām idejām.
  • Piestiprini idejas pie sienām un dod laiku apstaigāt telpu, lai izlasītu tās, pierakstīt atbildes, ja viņi to vēlas.
  • Dalies ar idejām pāros vai mazās grupās. Viens cilvēks no katra pāra vai grupas var dalīties ar labākajām idejām ar pārējo grupu.
  • Vēl nedalieties ar idejām. Ja Tev idejas nevajag uzreiz, palūdz visiem vēl padomāt par tēmu, par kuru radījāt idejas, un dalīties ar labākajām idejām nākamajā tikšanās reizē.

Lai regulāri lasītu rakstus savu prasmju un efektivitātes uzlabošanai, piesakies jaunumu saņemšanai zemāk! 

Jhana, 2019, Undija Ancēna