fbpx

Šodien teju ikviens no mums ir kļuvis par neoficiālo projektu vadītāju. Pat ja mūsu amata nosaukumā tas nav rakstīts, ikdienā mēs saskaramies ar projektu īstenošanu. Ne visi tam ir gatavi, tāpēc reizēm projekti norit nebeidzamā stresā, noslēdzas bez rezultāta, ar iztērētu laiku, enerģiju un budžetu. Mēs esam pārliecināti, ka, ja cilvēki pielieto atbilstošu domāšanas veidu, iemaņas un instrumentus, viņiem būtu pa spēkam veiksmīgs projekts. 

 

Veiksmīgs projekts = Cilvēki + Process

 

Vispirms ir būtiski saprast, kas ir veiksmīga projekta pamatelementi. Mūsuprāt, tas ir process jeb projektu vadības struktūra un cilvēki jeb tava komanda. 

Cilvēki

 

Projektu vadītāji reizēm koncentrējas uz struktūru un projektu vadības sistēmām, programmām, aizmirstot par to, ka lielu daļu no projekta veiksmes nosaka tieši cilvēki, gan tie, kas projektu īstenos, gan citas iesaistītās puses. 

Darbā ar cilvēkiem būtiski ir ievērot 4 projektu vadības pamata rīcības. 

 

 

Šīs rīcības veido neformālo autoritāti jeb spēju bez formālas varas pozīcijas iedvesmot cilvēkus brīvprātīgi sekot tevis noteiktajam virzienam. 

Process

Lai pildītu saistības un īstenotu projektu, ir būtiski ievērot projektu vadības strūkturu, kas savā būtībā ir vienkārša un attēlota šajā shēmā. Tā sastāv no 5 soļiem. 

 

  1. Projekta uzsākšanā svarīgākais ir noskaidrot, kādus izmērāmus rezultātus sagaida galvenās iesaistītās puses. 
  2. Projekta plānošanā ir svarīgi izveidot skaidru plānu, kā pieņemt gudrus lēmumus. Tas sevī ietver tādus instrumentus kā risku vadība, projekta laika grafika un komunikācijas plāna izveidošana. 
  3. Izpilde jeb īstenošana nozīmē cilvēku iesaisti, veicinot pastāvīgu un kopīgu atbildību. 
  4. Sekot līdzi un kontrolēt nozīmē informēt iesaistītās puses par progresu un vadīt izmaiņas projekta apjomā. 
  5. Pēdējais solis ir noslēgšana, kas paredz iegūtās pieredzes apkopošanu, panākumu nosvinēšanu un projekta noslēgšanu.