Skip to main content

Vai aizspriedumi vada Tavu organizāciju?

 | 
Vai aizspriedumi vada Tavu organizāciju?

Mums visiem ir aizspriedumi. Tā ir realitāte. Daļa šo aizspriedumu ir apzināti. Šādos gadījumos tu zini un apzinies, ka tev tādi ir. Piemēram, tā var būt pārliecība, ka ekstravertiem cilvēkiem ir labākas iespējas kļūt par izciliem pārdevējiem, vai, ka klusi cilvēki ir kautrīgi. Tā var būt patiesība, un var arī nebūt, bet tu zini, ka tu tam tici.

Neapzināti aizspriedumi, un kā ar tiem tikt galā?

Daudz mūsu aizspriedumu ir neapzināti — tie pastāv mūsu prātos, un mēs pat nenojaušam, ka tie tur ir. Neapzināti aizspriedumi bieži vien izpaužas kā patika vai nepatika. Cilvēki dod priekšroku tādām lietām, īpašībām vai cilvēkiem, kas līdzīgas viņiem pašiem, vai tādām, kas vairumam cilvēku šķiet pieņemamas un patīkamas. Vienlaikus cilvēki izvairās no tā, kas atšķiras no viņu pašu pieredzēm.

Piemēram, pastāv lielāka iespējamība, ka tu visērtāk jutīsies komandā, kurā visiem cilvēkiem ir līdzīgas intereses un uzskati sakrīt ar taviem. Taču, padomā, vai tā tiešām ir labākā iespējamā komanda, vai tā ir tikai tāda komanda, kurā tu jūties visērtāk?

Apzināties savus neapzinātos aizspriedumus ir nozīmīgi, jo tie pastāvīgi ietekmē to, kā mēs redzam sevi, citus un kā attiecamies pret pasauli mums apkārt (vairāk par to var mācīties treniņā Efektīvu cilvēku 7 paradumi). Kad mēs izpētām un izprotam to, kas mums patīk un nepatīk, mēs varam daudz labāk saprast savus neapzinātos aizspriedumus. Kad mēs tos esam apzinājušies, mēs varam izvēlēties tos mainīt vai pieņemt lēmumus, apzinoties, ka tie mūs ietekmē.

Nākamreiz, kad deleģē kādam uzdevumu, pulcē komandu, nolīgsti jaunu darbinieku, padomā par saviem sākotnējiem spriedumiem par šo cilvēku. Vai šis spriedums balstās uz aizspriedumiem, kas tev ir, vai uz faktiem?

Lai regulāri lasītu rakstus savu prasmju un efektivitātes uzlabošanai, piesakies jaunumu saņemšanai zemāk! 

Tulkoja Undija Ancēna