Skip to main content

Darbs sācis pārņemt privāto dzīvi

 | 
Darbs sācis pārņemt privāto dzīvi

Ja esi sācis saprast, ka darbs vai domāšana par darbu dominē tavās nomoda stundās, tev vajadzētu pārdomāt savu pieeju. Lai gan noteiktos periodos var būt nepieciešamība radīt papildus atdevi darba pienākumos, tu vari (un tev vajadzētu) iziet cauri šiem konkrētajiem soļiem, lai pārliecinātos, ka ne vienmēr esi spiests likt darbu pirmajā vietā, upurējot savu privāto dzīvi.

Kā pamanīt, ka tas notiek?

  • Tu centies paveikt pārāk daudz;
  • Tavam priekšniekam ir lielas ekspektācijas;
  • Tu atbildi uz darba zvaniem, paziņojumiem un e-pastiem ārpus sava darba laika;
  • Tavs vadītājs uzdod tev papildus uzdevumus, pieņemot, ka tev tiem atliek laiks.

Kā ar to tikt galā?

1. Neļauj citiem veikt spiedienu.

Bieži vien mēs nostrādājam vairāk darba stundu nekā nepieciešams, jo baidamies, ka neizdarīsim to pietiekami kvalitatīvi vai nepaspēsim veltīt laiku citiem svarīgiem pienākumiem. Ir viegli aizstrādāties un veltīt visas 12 stundas dienā savam darbam, uzskatot to par pašsaprotamu lietu, bet ir svarīgi arī izturēties pret sevi ar cieņu, jo galu galā – tas ir tikai darbs. Pārliecinies, ka saproti, ko nozīmē kvalitatīva darba diena un centies apstāties brīdī, kad esi sasniedzis tās beigas.

2. Uzstādi robežas.

Lai spētu saglabāt attiecības un novērst izdegšanu, ir svarīgi nodalīt mājas un darba dzīvi. Izveido grafiku ar uzdevumiem, dalot tos pa stundām un piespied sevi beigt darbu, kad beidzies paredzētais darba laiks. Bez skaidri noteiktām robežām ir daudz vieglāk tās pārkāpt un neredzēt kur tās beidzas.

3. Tiec vaļā no nesvarīgiem uzdevumiem.

Sākotnēji šis var šķist ne tik acīmredzams, bet tavā darbu sarakstā noteikti ir uzdevumi, kuri nav obligāti. Jā, varbūt tu esi pieteicies brīvprātīgi palīdzēt kolēģim un pārskatīt viņa izveidoto plānu ofisa pasākumam, bet, godīgi sakot, šis nav tavs pienākums. Uzturi skaidru redzējumu par to kādi ir tavi darba pienākumi un iesaisties citās darba lietās tikai tad, ja tev tām atliek laiks. Galu galā, tas ir labāk gan tev, gan tavai organizācijai, ja fokusē savu laiku uz diviem vai trīs svarīgākajiem darba aspektiem.

4. Prioritizē savu dzīvi.

Līdzīgi kā brīžos, kad nepieciešams vairāk prioritizēt darbu, tikpat svarīgi ir arī dažkārt prioritizēt savu personīgo dzīvi. Šis ir atkarīgs no tevis paša un kā tu to vēlēsies nošķirt. Apdomā veidus kā efektīvi pielāgoties personīgajai dzīvei, ņemot vērā savu darba laiku un attiecīgo slodzi.

5. Izdzēs ar darbu saistītās aplikācijas no sava telefona.

Savienot savu telefonu ar darba e-pastu vai saziņas aplikācijām sākumā varētu šķist kā laba ideja, lai tu vienmēr būtu sasniedzams. Realitātē tas izpaužās ar paziņojumiem ārpus darba laika, kas var novest pie grūtībām atslēgties. Nepārtraukta komunikācija ir liela mūsdienu priekšrocība, bet, ja tu negaidi svarīgu ziņu, tad never neko vaļā. Paziņo savam vadītājam un kolēģiem kā ar tevi komunicēt (īsziņās, zvanot) gadījumā, ja tas ir kaut kas steidzams un neatliekams.

6. Aprunājies ar savu vadītāju.

Bieži vien, tavs vadītājs nemaz neapzināsies, ka esi pārslogots ar pienākumiem. Runā ar vadītāju tieši, bet tā vietā, lai teiktu, ka esi pārņemts, vari sākumā mēģināt jautāt palīdzību savu prioritāšu sakārtošanā. Cerams, ka tavs vadītājs sapratīs, ka ir iedevis tev pārāk daudz darba, bet, ja nē, tad centies būt daudz konkrētāks par notiekošo. Pat, ja problēmu nebūs iespējams atrisināt uzreiz, informējot savu vadītāju, tu būsi devis pienesumu nākotnei, lai tas vairs neatkārtotos, liekot apdomāt darbu dalīšanu vai papildspēku meklēšanu saspringtākos darba periodos.

Ceram, ka šie padomi palīdzēs nošķirt tavu darba dzīvi no personīgās un turpmāk arvien efektīvāk spēsi plānot savu ikdienu.

 

Lai regulāri lasītu rakstus prasmju attīstībai un efektivitātes uzlabošanai,
piesakies jaunumu saņemšanai un iesaki šo blogu saviem kolēģiem un draugiem.

© 2023 Jhana. Visas tiesības aizsargātas.