Skip to main content

Kā pārdzīvot sarežģītas atgriezeniskās saites situācijas?

 | 
Kā pārdzīvot sarežģītas atgriezeniskās saites situācijas?

Ikdienas spiediens, sarežģītas attiecības, personīgās problēmas un vēl daudz citu situāciju noved pie stresa un vilšanās sajūtas, kas mēdz “izlauzties” uz āru atgriezeniskās saites diskusijās – kas, savukārt, var radīt sarežģītas atgriezeniskās saites situācijas. Ko Tu kā vadītājs vari darīt? Lasi FranklinCovey padomus, kas palīdzēs sagatavoties potenciāli emocionālai atgriezeniskās saites tikšanās reizei.

Ko ņemt vērā ejot uz potenciāli emocionālu atgriezeniskās saites tikšanos?

1. Nebaidies no emocijām.

Tavs darbinieks pastiprināti izjūt kādas emocijas – tas ir normāli, un atceries, ka visdrīzāk arī Tu tā esi juties. Ļauj emocijām būt un centies izprast, no kurienes tās nāk. Pirms rīkoties, emocijas vajag atpazīt un atzīt, tikai tad tās varēs sākt kontrolēt.

2. Kad emocijas gūst virsroku, paņem pauzi.

Dažkārt cilvēki nonāk stadijā, kad nespēj vairs loģiski domāt un valdīt pār emocijām. Par to liecina agresivitāte, aizsardzības pozīcijas ieņemšana, sastingums un arī raudāšana. Ir gadījumi, kad nepieciešams tikai nedaudz humora, lai šīs sajūtas izkliedētu, bet Tev kā vadītājam ir jāpazīst savi padotie. Ieturi pauzi un saki, “Atliksim šo sarunu uz rītdienu, lai mēs varētu sakārtot savas domas.”

Atceroties šos divus atslēgas soļus, paskatīsimies, kā tikt galā ar 5 sarežģītām atgriezeniskās saites situācijām.

Kā rīkoties dažādās sitācijās?

1. Pirms atgriezeniskās saites diskusijas, centies nomierināties, cik vien iespējams.

Ko darīt, ja jūti, ka risināmā situācija arī Tevī izraisa emociju sakāpinājumu? Tā notiek ar mums visiem.

Ja Tu nevari nomierināties, pamēģini apkopot savas domas rakstiski pirms dodies iztunāt tās ar kādu personu, vai arī, ekstrēmos gadījumos, aprunājies ar HR darbinieku, lai sekmētu atgriezeniskās saites diskusiju. Ja Tu sāc zaudēt kontroli pār savām emocijām, atkāpies, ātri pabeidz iesākto un atgriezies pie sarunas nākamajā dienā. 

2. Ja perona kļūst nerunīga, kad uzsāc sarunu par atgriezenisko saiti, mēģini sagaidīt atbildi klusējot vai aktīvi iesaistot personu sarunā.

Jautā: “Ko Tu par to domā?” Atgādini personai, ka šī ir saruna, un Tev ir nepieciešams saprast, ko viņš vai viņa domā. Esi iejūtīgs. Pārliecinies, ka Tu neiebiedē otru personu ar sejas izteiksmēm vai fiziskiem žestiem. Un neiejaucies, kad otrs runā – tas ir ļoti svarīgi. Klausīties nozīmē nerunāt! Klausies otras personas atbildēs un attiecīgi reaģē.

3. Kad sniedz atgriezenisko saiti, uzklausi personu arī tad, ja viņš/viņa kliedz, raud vai ieņem aizsargpozīciju.

Protams, visam ir savas robežas. Tev nav jākļūst par kājslauķi, kamēr otrs cilvēks izliek savu nepatiku, taču, kad emociju uzplūdi ir pārgājuši, jūs varat būt nonākuši vietā, kurā ir iespējams veikt uzlabojumus. Paliec mierīgs un atzīsti viņa vai viņas emocionālo stāvokli. Pasaki paldies, ka otra persona piekrita ar Tevi izskatīt problēmu, un atzīsti, ka, Tavuprāt, tas nav viegls process. Jo lielāku atbalstu Tu sniegsi, jo lielāka iespēja jums būs sadarboties un atrisināt problēmu.

4. Uzdod atklātus jautājumus, lai izprastu otra cilvēka personīgās problēmas.

Ja nu otra persona saskaras ar veselības problēmām, attiecību sāpēm vai finansiālām grūtībām? Cilvēks ir pakļauts stresam un emocijas var būt pārspīlētas. Dažkārt Tu varbūt jau zini, kādi ir apstākļi, taču nevari par tiem runāt tieši, kamēr persona nav atvērusies un pati nestāsta par problēmām.

Ja domā, ka tas palīdzētu, uzdodot atvērtus jautājumus, Tu vari apstiprināt darbiniekam, ka neesi šeit, lai nosodītu. Ir svarīgi, lai Tu atzītu, ka saproti, ka viņa vai viņš ir pakļauts lielam stresam, un uzsver, ka Tu vēlies palīdzēt darba jautājumos, kamēr ir šis grūtais posms.

5. Atgriezenisko saiti par komandas dalībnieka personīgajiem paradumiem apspried īsi.

Ko darīt, ja komandas locekļa personīgie ieradumi, piemēram, skaļa runašāna, košļājamās gumijas košļāšana, neatbilstoša ģērbšanās stila ieturēšana traucē Tev strādāt? Vienkārši pasaki to pēc iespējas pieklājīgāk un atļauj parsonai pašai ar to tikt galā. Mēģini šai situācijai un atbildēm pieiet saaudzīgi. Lai samazinātu apkaunojumu, apraksti situāciju kā kaut ko, ko esi pamanījis, nevis kā kaut ko, par ko “visi sūdzās”.

Daudzas no šīm situācijām ir sarežģītas atgriezeniskās saites situācijas un var būt patiesi neērtas. Bet, jo ērtāk jutīsies sniedzot atgriezenisko saiti, jo labāk spēsi novadīt sarežģītas atgriezeniskās saites tikšanās.

Lai regulāri lasītu rakstus savu prasmju un efektivitātes uzlabošanai, piesakies jaunumu saņemšanai zemāk! 

Jhana ©, 2019, Ieva Bumbiere