Skip to main content

Mērķu uzstādīšana: galvenās atziņas

 | 
Mērķu uzstādīšana: galvenās atziņas

Mērķi darbojas, tāpēc, ka tie palīdz koncentrēt uzmanību, tie dod enerģiju, motivē un iedrošina mūs būt neatlaidīgiem, un piespiež sakārtot prioritātes. 

Taču, ja mērķi ir tik lieliski, kāpēc daudziem no mums ar to ir grūtības? Viens no iemesliem ir tas, ka labu mērķu uzstādīšana liek mums saskarties ar realitāti, apzināties, kas mēs esam un kā mēs pavadām savu laiku. Tas var būt ļoti neērti. Kurš gan vēlas atskārst, ka ir izšķērdējis pēdējo gadu, strādājot pie nevajadzīga projekta? Vai saprast, ka izvēlētais karjeras ceļš neved pie kārotā galamērķa? Vai ka komunikācijas prasmes nemaz nav tik labas, kā pašam licies? Ir daudz vieglāk ticēt, ka viss, ko līdz šim darījām, ir bijis labi. Tā rīkoties ir kā bāzt galvu smiltīs. 

Labāka par ignoranci ir skaidra apziņa, ka tu strādā pie tām lietām, kuras ir vissvarīgākās, un rezultāti sniedz gandarījumu. 

Brīdī, kad apņemies, ka uzstādīsi mērķus, kā izvēlēties īstos? Un kā pārliecināties, ka tu to sasniegsi? Šis raksts par individuālo mērķu sasniegšanu sniegs praktiskus padomus un ieteikumus, kā izvēlēties mērķus, kā tos definēt, kā izveidot rīcības plānu to sasniegšanai un padarīt par realitāti un rezultātā uzlabot savu dzīvi. 

Galvenās atziņas 

1. Izvirzi tādus mērķus, pie kuriem Tu vēlies strādāt.

Tu būsi daudz motivētāks tos sasniegt. iPad atklāšanās prezentācijā Stīvs Džobss aizrautīgi teica: “Šis ir vissvarīgākais darbs, ko esmu paveicis.” Vai Tev ir tāda pati sajūsma par mērķiem, pie kuriem strādā? 

2. Vienlaikus koncentrējies tikai uz dažiem mērķiem.

Ja vienlaikus fokusēsies uz vairākiem mērķiem, pastāv lielāka iespēja, ka zaudēsi fokusu un novirzīsies no mērķa. Kurš mērķis sniegtu vislielāko ietekmi? Izvēlies tādus, kas ir patiesi būtiski. 

3. Mērķu izvirzīšana lielā mērā nozīmē noteikt, ko nedarīt.

Ir simtiem, tūkstošiem, iespējams, simtiem tūkstošiem lietu, kuras tu varētu darīt rītdien. Skaidra mērķa uzstādīšana palīdz radīt filtru. Pajautā sev: “Vai tas palīdzēs sasniegt manus mērķus?” Ja nē, kādēļ to darīt? 

4. Mērķiem nevajag būt akmenī cirstiem.

Periodiski apstājies un izvērtē savu situāciju atkārtoti, lai pārliecinātos, ka Tavi mērķi vēljoprojām ir aktuāli. Ja ne, izmaini tos. 

5. Bez plāna, kā to sasniegt, mērķis ir bezjēdzīgs.

Ja vien Tu nesaskaldi savu mērķi nelielos, skaidros soļos, tu nezināsi, ko darīt, lai to īstenotu. Tas bieži vien noved pie prokrastinācijas un mērķa nesasniegšanas.