- Blogs
- Personīgā efektivitāte
- Nav laika apgūt jaunas prasmes
Nav laika apgūt jaunas prasmes
Lielākajā daļā organizāciju laiks ir ierobežots un vienmēr ir izjūtams spiediens. Tomēr, Tavs pienākums ir pārvarēt šos šķēršļus un attīstīt savas prasmes. Kāpēc? Tu taču nevēlies pēc vairākiem gadiem kļūt garlaicīgs, novecojis un nevērtīgs savai komandai.
Kāds varētu būt iemesls?
- Ikdienas steiga ir aizēnojusi karjeras izaugsmes un mācību nozīmi Tavā darba dzīvē;
- Tā vietā lai rīkotos pats, Tu gaidi, kad Tavs vadītājs vai organizācija virzīs Tevi uz mācīšanos;
- Prasme, ko vēlies apgūt ir tik liela vai biedējoša, ka neesi pārliecināts ar ko sākt;
- Prasme, ko vēlies apgūt ir ārpus Tavas pašreizējās darbības jomas;
- Tu nejūti atbalstu no sava vadītāja vai organizācijas, lai izmēģinātu jaunas lietas;
Kā rīkoties?
1. Izvirzi mācīšanos par prioritāti.
Diena, kad apņemsies apgūt jaunas prasmes, nevis pastāvīgi to atlikt, bus tā, kad sāksi realizēt savu potenciālu. Ņem piemēru no Pītera Drukera, kurš pirms daudziem gadiem rakstīja: “Zinošam darbiniekam ir vajadzīga tikai viena lieta – iemācīties mācīties.”
2. Koncentrējies uz prasmi, kas tev tiešām ir svarīga.
Lai kaut ko pietiekami labi apgūtu, ir nepieciešams laiks un prakse. Kādas ir Tavas izredzes saglabāt motivāciju, ja izvēlētā prasme Tev šķiet garlaicīga? Nulle. Tāpēc ir svarīgi koncentrēties uz ko tādu, kas Tev varētu likt lēkāt no prieka brīdī, kad iztēlojies sevi to veiksmīgi darām.
Ja neesi pārliecināts, kas tas ir, uzmanīgi pavēro cilvēkus sev apkārt, kurus Tu apbrīno un cieni. Kas viņiem padodas? Vai Tu varētu iztēloties sevi, cenšoties sasniegt kaut ko līdzīgu?
3. Aprunājies ar savu vadītāju par saviem mācību mērķiem.
Ja esi bijis pārāk aizņemts, lai domātu par savu profesionālo izaugsmi, pamēģini godīgi aprunāties ar savu vadītāju. Vadītājam varētu būt dažas lieliskas idejas par ekspertiem vai kontaktpersonām, ar kurām Tu varētu sazināties, projektiem, pie kuriem Tu varētu strādāt, kas ļautu Tev izmantot iegūto pieredzi un daudz ko papildus. Pēc tam, kad apmainīsieties ar idejām, ziņo par savu prasmju pilnveidošanas centieniem savās individuālajās 1:1 pārrunās. Tas palīdzēs Tev saglabāt motivāciju. Turklāt, Tavs vadītājs, visticamāk, novērtēs Tavu iniciatīvu un vēlmi pilnveidoties; lielākā daļa vadītāju novērtē šīs īpašības savos darbiniekos.
Piemērs:
“Jāni, pēdējā laikā esmu bijis tik aizņemts, ka man nav bijis laika apgūt jaunas prasmes. Piemēram, es labprāt iemācītos izstrādāt klientu aptaujas, kas, manuprāt, palīdzētu man labāk veikt savu darbu un ļautu man profesionāli attīstīties. Vai Jūs būtu gatavs apspriest dažas idejas, kā es to varētu paveikt un iekļaut tās savā darba grafikā?”
4. Sadali prasmi, ko vēlies apgūt, mazos soļos.
Pieņemsim, ka vēlaties kļūt par labāku komunikatoru. Izklausās lieliski. Taču ir viegli kļūt pārņemtam ar tik lielu mācību mērķi. Pastāv risks, ka Tu nekad to nesāksi darīt.
Šīs problēmas risinājums ir plānošana un mazu soļu speršana.
- Sāc, pārdomājot visu, kam būtu jānotiek, lai Tu kļūtu labāks izvēlētajā prasmē. Pieņemsim, ka šī prasme ir efektīva komunikācija. Iespējams, Tev ir jāuzlabo e-pasta vēstuļu rakstīšana, jālieto pareiza gramatika un jākļūst par izteiksmīgu un pārliecinošu runātāju, kad esi zem spiediena.
- Tālāk nosaki svarīgāko savā sarakstā, kas būs atkarīgs no Tavām vajadzībām. Pieņemsim, ka iepriekš minētajā piemērā Tava sliktā gramatika patiešām grauj Tavu uzticamību.
- Izvēlies vienu mazu lietu, ko vari uzlabot, vēlams, kaut ko tādu, ko salīdzinoši viegli varēsi iekļaut savā grafikā. Pieņemsim, ka viena no Tavām visbiežāk pieļautajām kļūdām ir lietot “kad”, tad kad gramatiski pareizi būtu nepieciešams lietot “ka”. Katru dienu, braucot sabiedriskajā transportā uz darbu, Tu varētu uzrakstīt vienu teikumu, pareizi lietojot katru no šiem vārdiem.
- Izpildi to un apsveic sevi! Tu tikko esi spēris pirmo soli ceļā uz to, lai kļūtu par labāku komunikatoru. Velti tam laiku, un, kad sāksi redzēt uzlabojumus, noskaidro, kas ir nākamais Tavā sarakstā.
5. Ieplāno laiku prasmju pilnveidošanai, pat, ja tās ir dažas minūtes nedēļā.
Atvēli laiku mācībām savā kalendārā, vēlams vienā un tajā pašā laikā un vietā, kas palīdzēs Tev izveidot rutīnu. Pat, ja katru piektdienu atvēlēsi sev tikai 15 minūtes neliela uzdevuma veikšanai, piemēram, gramatikas vingrinājumiem, pamazām sāksi redzēt progresu.
6. Atrodi vai izveido kopienu, kurā apvienojušies citi interesenti, kas vēlas apgūt tās pašas prasmes.
Tikšanās, diskusijas, konferences… Ir iemesls kāpēc šāda veida pasākumi plaukst. Atbalsts no cilvēkiem, kuri cenšas apgūt tās pašas prasmes, var būt neticami motivējošs. Veic nelielu izpēti tiešsaistē, lai atrastu piemērotāko opciju pats sev. Ja neizdodas neko atrast, izveido grupu kopā ar kolēģiem vai cilvēkiem ārpus darba. Jūs varat dalīties ar stāstiem un labākajām taktikām, iedrošināt viens otru grūtā brīdī, pārbaudīt apgūto drošā vidē, apvienot resursus, lai piesaistītu lektorus ar zināšanām un nosvinēt nozīmīgus notikumus.
7. Meklē mācīšanās iespējas visos dzīves aspektos, ne tikai darba dzīvē.
Lielāko daļu prasmju var izmantot vairākos dzīves aspektos. Esi radošs. Piemēram, Tu vari iemācīties lūgt atgriezenisko saiti, izmēģinot to ar draugiem un ģimeni; efektīvāk veidot kontaktus, uzsākot sarunas kafejnīcās; vai kļūt par līderi, dibinot kopienas grupu vai brīvprātīgi vadot kampaņu bezpeļņas organizācijā.
Lai regulāri lasītu rakstus prasmju attīstībai un efektivitātes uzlabošanai,
piesakies jaunumu saņemšanai un iesaki šo blogu saviem kolēģiem un draugiem.
© 2023 Jhana. Visas tiesības aizsargātas.