Skip to main content

Paveic uzdevumu ārpus savas komforta zonas

 | 
Paveic uzdevumu ārpus savas komforta zonas

Kādēļ to darīt?

Vadītāja darbs ir tik daudzveidīgs, ka ir gandrīz neiespējami būt labam un komforta zonā itin visā, ko dari. Tomēr, ja izvairīsies no darbiem ārpus savas komforta zonas, tu neattīstīsi savas vadītāja prasmes un gatavosi sevi neveiksmei. Izmēģini tām lietām, kas darbā raisa diskomfortu, pieiet drosmīgi, un izveido plānu, kas palīdzēs tev augt. Ar laiku redzēsi, ka šie darbi var būt, ja ne patiesi patīkami, tad vismaz tīri ciešami. 

Kā to izdarīt?

1. Nosaki kādu uzdevumu, kas liek tev justies neērti un nosaki, kāpēc.

Lai arī kāds būtu tavs ārpus komforta zonas uzdevums: būt par vidutāju strīdā, prezentācija lielam kolēģu lokam, nepatīkama atgriezeniskā saite, stratēģiskā plānošana, shēmošana, lai ietekmētu augstāko vadību, var būt ļoti dažādi iemesli, kāpēc šie uzdevumi tev liek justies nepatīkami un neērti: 

  • Bailes no neizdošanās vai konflikta
  • Pieredzes vai ekspertīzes trūkums 
  • Bažas par kolēģu jūtu aizskaršanu 
  • Slikta iepriekšējā pieredze līdzīgā situācijā

2. Dalies savās sajūtās ar kolēģi, kam uzticies, vai mentoru un lūdz viņu skatījumu.

Tu atklāsi, ka ikviens vadītājs jūtas neērti attiecībā uz kādu sava darba aspektu, un tas ir normāli. Iespējams, ka tavs kolēģis ir saskāries ar līdzīgu situāciju vai var sniegt padomu balstoties uz savu pieredzi, vai ieteikt kādu, kurš ir spēcīgs šajā jomā. 

Šādā situācijā Tu varētu sākt sarunu šādi:
“Lelde, man nepieciešams sniegt nepatīkamu atgriezenisko saiti, un es raizējos, ka es aizskaršu šī cilvēka jūtas. Vai Tu kādreiz jūties šādi? Kā tu tiec galā ar šādām situācijām?”

3. Attīsti plānu, kā izkāpt no komforta zonas, vairot savu pārliecību un kompetenci paveikt konkrēto uzdevumu.

Nosaki konkrētu un pozitīvu iznākumu, ko redzi kā savas uzlabotās prasmes rezultātu, piemēram, es vēlos sniegt uz uzlabojumiem vērstu atgriezenisko saiti tā, lai kolēģis nejustos aizskarts un ņemtu šos ieteikumus vērā. Pēc tam uzraksti plānu ar konkrētiem soļiem, kā to īstenosi. Plāns palīdzēs šim procesam izskatīties mazāk biedējošam un/vai neskaidram. 

Tavā plānā varētu būt, piemēram, šādi soļi:

  • Izmēģināt kolēģa vai mentora ieteikto padomu
  • Plānot un izmēģināt atgriezeniskās saites sarunu
  • Apmeklēt apmācības vai meistarklasi
  • Lūgt atgriezenisko saiti par savu sniegumu no kolēģiem, vadītāja 

4. Rīkojies saskaņā ar plānu un palūdz kādu kolēģi tev palīdzēt pieturēties pie plāna.

Izmēģini paveikt pāris soļus no sava plāna. Vai tie palīdz tev veikt šo uzdevumu komfortablāk? Ja nē, pielāgo savu pieeju un mēģini vēlreiz. 

Lai palielinātu veiksmes iespēju, lūdz palīdzību kādam kolēģim vai kolēģei, kas palīdzēs pieturēties pie plāna. Piemēram: 

  • “Lelde, es izvirzīju sev mērķi justies ērtāk atgriezeniskās saites sniegšanas laikā. Vai Tu piekristu reizi pāris nedēļās ieplānot īsu tikšanos, lai palīdzētu man turēties pie uzstādītā mērķa?”