- Blogs
- Personīgā efektivitāte
- Kā prioritātes traucē sasniegt dzīves mērķus?
Kā prioritātes traucē sasniegt dzīves mērķus?
Laikā, kad vārds “prioritātes” ir ienācis katra cilvēka valodas krājumā, jāatzīst, ka jēga un nozīme šim vārdam arīdzan izpletusies jūras platumā. Sarunās draugi lepni saka, ka “šis un tas nav mana prioritāte” vai “man ir citas prioritātes”, “darbs ir mana prioritāte”, tādējādi paužot, ka viņiem viss ir skaidrs. Un man vajadzētu būt priecīgai, ka viņi zina savas prioritātes. Īssavienojums manā prātā sākas tad, kad redzu, ka, lai arī prioritātes ir skaidras, tas nav ieviesis vairāk līdzsvara un laimes viņu darba un privātajās dzīvēs. Kāpēc tā? Kā var būt, ka palīginstruments – prioritātes traucē un ievedis cilvēkus vēl lielākā disbalansā?
Problēma ar prioritātēm jeb kāpēc prioritātes traucē?
Manuprāt, problēma ar prioritātēm ir tajā, ka tās ir hierarhiski jeb vertikāli orientētas un cīnās savā starpā. Cīņas beigās tās sarindojas vietās pēc svarīguma: 1.vieta, 2.vieta, 3.vieta, … 7.vieta, bet tūlīt pat rodas jautājumi. Kā zināt, cik daudz laika veltīt kurai prioritātei? Vai tas nozīmē, ka 1.prioritātei vajag veltīt daudz uzmanības, bet otrajai uz pusi mazāk? Tādā gadījumā, cik laika veltīt 7.prioritātei? Kā neatstāt to novārtā, ja pirmās 3 aizņem ļoti daudz laika? Ja pēdējām vietām atliek ļoti maz laika, tad kāpēc tās vispār saukt par prioritātēm?
Vienā brīdī prātā iezogas netaisnības sajūta un jautājums: “Kādēļ man un manām prioritātēm pašai savā dzīvē būtu jāzaudē?” Ja kāda lieta ir nonākusi prioritāšu sarakstā, tad sastādītājam ir bijis nolūks tai veltīt laiku. Vai man tiešām prioritātes traucē? Ko tad galu galā īsti darīt?
Alternatīva domāšana: Lomu pieeja
Lomu pieeja ir horizontāli orientēta. Tas nozīmē, ka cilvēkam dzīvē ir aptuveni 5-7 vienlīdz svarīgas lomas, kuras ikdienā pildīt. Piemēram, es esmu kolēģe, mīļotā sieviete, draugs, mazmeita, kaislīgs melomaniaks, cilvēks, kam rūp vide un es pati sev. Es nevaru apgalvot, ka kāda no šim lomām ir svarīgāka vai mazāk svarīga par citām. Es vēlos būt vienlīdz lieliska kolēģe un lieliska mīļotā sieviete un draugs. Nekādas kaulēšanās.
Katra no šīm lomām atspoguļo kādu būtisku dzīves jomu, kurā šobrīd aktīvi darbojos un vēlos sasniegt izcilu rezultātu. Lomas var būt ļoti dažādas: ģimenes locekle, pašnodarbinātā, biznesa partnere, studente, brīvprātīgā, krustmāte, dejotāja, pavāre, kaimiņiene, utt., utjpr.
Lomu pieeja palīdz citādi palūkoties uz to, kas dzīvē ir svarīgi, un radīt labāku līdzsvaru visās dzīves jomās. Ar tām iespējams īstenot šķietami neiespējamo misiju: veltīt laiku visam, kas ir patiesi svarīgi. Neticami? Dod iespēju.
Kā izmantot Lomu pieeju?
Lomu pieeju izmantot ir samērā vienkārši.
- Sagatavojies. Apsēdies vietā, kur Tevi kādu stundu neviens netraucēs, paņem papīra lapu un rakstāmo. Noskaņojies strādāt ar sevi un savām dzīves lomām.
- Lomu atklāšana. Padomā par tām dzīves jomām, cilvēku grupām, kuras Tev ir patiešām svarīgas. Kādu lomu katrā no tām Tu veic? Pieraksti tās uz lapas. Secībai nav nozīmes. Vēlams, lai gala rezultātā Tu nonāktu pie 5-7 lomām. Skaitam ir nozīme.
- Lomu slīpēšana. Katrai no lomām pretī uzraksti apgalvojumu, kas atspoguļo to, par kādu šīs lomas pildītāju Tu vēlies kļūt? Ko Tev nozīmē sasniegt izcilību šajā lomā? Šo apgalvojumu papildini ar rīcībām, darbībām, aktivitātēm, kuras darot regulāri Tu varētu to sasniegt?
Kā tas darbojas manā dzīvē?
Man nepatīk cilvēkiem ieteikt lietas, pirms pati neesmu izmēģinājusi. Tāpēc te praktisks piemērs no manas dzīves.
Par lomu pieeju iemācījos treniņā Efektīvu cilvēku 7 paradumi. Toreiz es nodefinēju savas lomas. Tie bija 7 vārdi. Ar tiem es ilgu laiku dzīvoju, bija ļoti labi. Šajā vasarā mani sāka urdīt sajūta, ka es dažās lomās sev nedaudz meloju, un es izlēmu, ka no ļoti labi tiekšos uz izcili. Otrdienas rītā sēdos uz velo un braucu uz kafejnīcu/personīgās izaugsmes telpu SPIIKIIZI, lai strādātu pie savām lomām. Pēc stundas randiņa ar sevi es biju nonākusi pie citādas skaidrības. Man ir vajadzīga vēl viena šāda stunda, bet pirmā tikšanās ir liels solis pretī cerētajam rezultātam.
Lomu Kolēģe es pārdefinēju par Uzticamu partneri.
Lomai Cilvēks, kam rūp vide es uzrakstīju rezultātu, uz kādu vēlos tiekties, atbildīgi šo lomu īstenojot: samazināt savu ekoloģisko pēdu.
Lomā Kaislīgs melomaniaks es nodefinēju 3 darbības, kas, manuprāt, mani padarīs izcilu šajā lomā: 1) Melomaniaku spēļu apmeklēšana, 2) treniņspēļu organizēšana komandai un 3) mūzikas klausīšanās ar nolūku veicināt savu zināšanu attīstību.
Ko darīt, kad lomas noteiktas?
Kad lomas noteiktas, svarīgi, lai tās iekļaujas Tavā dzīvē. Veido jaunu paradumu un savā kalendārā regulāri ieplāno laiku tām lietām, kuras ir nozīmīgas šo lomu kontekstā. Piemēram: piezvanīt omei reizi nedēļā, svētdien sašķirot un iznest atkritumus; pēc tam doties uz tirgu, nevis iepirkties veikalā; reizi dienā uzkāpt pa kāpnēm; pirmdien aiziet ar mīļoto uz kino; vakarā lasīt grāmatu 15-30 minūtes. Un neļaut nekādiem citiem darbiem šos izgrūst no vietas.
Es zinu, ka paradumi veidojas lēni un pakāpeniski. Atceros, kā gāja man. Ja mēģināsi visas šīs lietas triecienā iepildīt kalendārā, pastāv milzīga iespēja, ka šis projekts izgāzīsies. Nepiespied sevi dzīvot ideālā “es” dzīvi. Tad Tev tas liksies nepatīkami, sāpīgi, un tas tikai veidos pārliecību, ka jauni paradumi ir grūti. Bet tā nav.
Atkarībā no savas spējas uzsākt un absorbēt pārmaiņas, es iesaku sākt ar ļoti maziem solīšiem. 1) Sāc ar dažām lomām. 2) Ja jūti, ka vari vairāk, tad 1 lomai ne vairāk kā 1 aktivitāte nedēļā. 3) Ja jūti, ka kāds paradums ieviesies, izmēģini pievienot jaunu.
Sāc pamazām. Izbaudi rezultātus. Atkārto. Atceries, lai izveidotos jauns paradums, būs vajadzīga vismaz 21 diena. Lietai, ko dari reizi nedēļā – 3 mēneši. Taču ilgtermiņā no maziem, ieviestiem paradumiem summējas cilvēks.
Raksta autors: Undija Ancēna, raksts oriģināli publicēts LinkedIn.