fbpx

Ne retu reizi vien nākas dzirdēt “Es varu paveikt darbu ātrāk un labāk. Nav nepieciešams deleģēt šos uzdevumus citiem darbiniekiem.” Jā, varbūt jūs to varat, bet jūsu kā vadītāja uzdevums ir dot iespēju komandas dalībniekiem attīstīt savas prasmes. Viņiem kļūstot spēcīgākiem un attīstot arvien jaunas kompetences, deleģēšana prasīs mazāk laika, ļaujot jums koncentrēties uz uzdevumiem, kas ir piemērotāki jūsu lomai un unikālajām spējām.

 

Kas varētu būt problēmas pamatā?
  • Jūs esat izveidojis ieradumu darīt lietas pats.
  • Jūs neuzticaties un augstu nevērtējat savu komandu.
  • Jūs jūtaties neērti, deleģējot darbu citiem.
  • Jūsu komandai nav prasmju, lai labi paveiktu darbu.

 

Veidi, kā rīkoties:

1. Apzinieties, ka deleģēšana ir daļa no jūsu darba.

Jūs varētu teikt, ka nodaļas vadīšana vai jūsu komandas vadīšana aizņem pārāk daudz laika. Efektīva pieeja būtu veltīt laiku uzdevumiem, kas var nest ilgtermiņa rezultātus. Novērtējiet savu pašreizējo darbu sarakstu skalā no 1 līdz 5, kā arī deleģējamos darbus ar 4 un 5. Viss, kas ir ar zemāku novērtējumu, nāk pēc tam, kad esat izvēlējies deleģējamo uzdevumu, formulējis tā mērķus un uzdevumus, un deleģējis to izpildei kādam no komandas dalībniekiem. Jūsu uzdevums ir šo prasmi attīstīt. Ja sākotnēji tas varētu sagādāt grūtības, tad praktizējot, tas padosies arvien vieglāk.

 

2. Veselu mēnesi mēģiniet deleģēt vairāk.

Skatieties, kā ar to veicas. Vai nav vērts to izmēģināt, ja beigās izrādās, ka, deleģējot vairāk uzdevumus, tas tiešām palīdzētu jums ietaupīt laiku, ko pavadāt pie netiešajiem uzdevumiem? Ja šobrīd izvēlaties deleģēt varbūt vienu vai divus viegli izpildāmus uzdevumus, tad izkāpiet no savas komforta zonas, velties tam nedaudz vairāk laika un deleģējiet vairāk uzdevumus.

 

3. Izplānojiet, cik daudz laika jūs varat ietaupīt, deleģējot uzdevumus.

Uzskaitiet visus uzdevumus, kurus teorētiski jūs varētu deleģēt kādam no komandas locekļiem. Vai tas jums palīdzētu ietaupīt laiku? Varbūt piecas stundas nedēļā? Varbūt desmit? Patērēt nedaudz vairāk laika, kas sākotnēji tiek pavadīts, lai deleģētu uzdevumus, var būt tā ieguldījuma vērts.

 

4. Raugieties uz deleģēšanu kā apmācību procesu.

Deleģētais darbs var iemācīt jūsu komandai labāk strādāt ar cilvēkiem, pārvaldīt projektus, uzlabot komunikāciju ar klientiem un iemācīt labāk paveikt nozīmīgus uzdevumus. Uzlūkojiet deleģēšanu, kā sava uzņēmuma nākamās paaudzes vadītāju apmācību. Jūs sniedzat iespēju darbiniekiem attīstīt arvien jaunas prasmes un gūt pieredzi, kas viņiem noderēs nākotnes darba gaitās, neatkarīgi no tā vai tas būtu jūsu komandā, vai nē.

 

5. Vispirms deleģējiet mazāk nozīmīgus uzdevumus.

Ja jūs izjūtat grūtības ar uzdevumu deleģēšanu kopumā, tad sāciet ar uzdevumiem, kuriem nav steidzamu termiņu vai, kas būtiski neietekmē darbus, kuru izpilde ir ļoti svarīga. Jūs vienmēr varēsiet pievērsties šiem uzdevumiem, ja kaut kas noies greizi. Taču šādā veidā jūsu komanda iegūs vērtīgu praktisko apmācību.

 

6. Deleģējiet uzdevumus, kuri atkārtojas.

Šie uzdevumi nav iemesls, kāpēc no rīta izkāpjat no gultas un ar smaidu uz sejas dodaties darba gaitās, tāpēc dodiet komandas dalībniekiem iespēju tikt ar tiem galā. Tā kā jūs šos uzdevumus ļoti labi pārzināt, varat piedāvāt savu padomu, ja ir nepieciešama palīdzība. Un tiklīdz jūsu komanda tos apgūs, jūs atbrīvosiet vēl vairāk laika, lai veiktu citus nozīmīgus darbus.

 

7. Novērtējiet savu vēlmi būt vadītājam.

Ja jūs nespējat deleģēt uzdevumus un neplānojat to darīt, jūs liedzat sev iespēju kļūt par efektīvu vadītāju. Deleģēšana ir nozīmīga vadītāja prasme, lai gūtu panākumus savā lomā. Jūs varētu būt daudz apmierinātāks, strādājot kā individuālais darba veicējs vai atrodoties atbalsta lomā.

 

Ja vēlies pilnveidot savas prasmes, vairāk par to, kā efektīvi deleģēt uzdevumus saviem darbiniekiem, lasi FranklinCovey Latvia bloga rakstā “Deleģēšana | Nosūti rakstisku kopsavilkumu”.

 

Lai regulāri lasītu rakstus prasmju attīstībai un efektivitātes uzlabošanai, piesakies jaunumu saņemšanai un iesaki šo blogu saviem kolēģiem un draugiem. 

Tulkoja un rediģēja Aneta Tračuma © 2021 Jhana. Visas tiesības aizsargātas.